26. 10. 2023, 14:31

Holubi řeší problémy podobně jako umělá inteligence, ukazuje výzkum

Columbus – Nová studie zjistila, že způsob, jakým holubi řeší problémy, odpovídá umělé inteligenci. Chytří ptáci se učí z následků a dokáží rozpoznat podobnost mezi předměty. Informace přináší zpravodajský web The Guardian.

V rámci studie dostalo 24 holubů různé vizuální úkoly, z nichž některé se naučili rozčleňovat do stejných skupin během několika dnů a jiné během několika týdnů. Výzkumníci našli důkazy, že mechanismus, jež holubi používali ke správným rozhodnutím, je podobný právě té metodě, kterou používají modely umělé inteligence.

Čtěte také: Komunistou musí být i umělá inteligence. Jak Čína kontroluje jazykové modely?

“Chování holubů naznačuje, že příroda vytvořila algoritmus, který je vysoce efektivní při učení velmi náročných úkolů,” řekl Edward Wasserman, spoluautor studie a profesor experimentální psychologie na univerzitě v Iowě. “Ne nutně s největší rychlostí, ale s velkou důsledností,” shrnul to.

Holubům byly na obrazovce zobrazovány různé podněty, například čáry nebo kruhy různé šířky, umístění a orientace. Každý pták musel zmáčknout tlačítko vpravo nebo vlevo podle toho, do které kategorie objekt patří. Pokud se trefili správně, dostali potravu, pokud se spletli, nedostali nic.

Holubi se učí metodou pokusů a omylů. V průběhu experimentů se holubi zlepšili ve správném rozhodování v 55 % na 95 % případů, pokud šlo o některé jednodušší úkoly. Při složitějším úkolu se jejich přesnost zvýšila z 55 % na 68 %.

V modelu umělé inteligence je hlavním cílem rozpoznávání vzorů a rozhodování. Holubi, jak ukazuje výzkum, dokáží totéž. “Pouze pomocí těchto dvou mechanismů můžete definovat neuronovou síť nebo uměle inteligentní stroj, který v podstatě řeší tyto problémy s kategorizací,” řekl Brandon Turner, hlavní autor studie a profesor psychologie na Ohio State University. “Je logické, že mechanismy, které jsou přítomny v umělé inteligenci, jsou přítomny i u holuba.”

Autor: adne, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]