• Voxpot feed
  • 15. března 2023 / 9:36

Honduras pokukuje po Pekingu a chystá krok, který ještě více izoluje Tchaj-wan

Tegucigalpa / Peking – Honduraská prezidentka povolila ministru zahraničí země zahájení procesu navazování formálních vztahů s Čínou. To velmi znepokojuje tchajwanské ministerstvo zahraničí, které uvedlo, že „je to značně znepokojující,“ píše South China Morning Post.

Prezidentka Hondurasu Xiomara Castro pověřila svého ministra zahájením procesu navázání vztahů s pevninskou Čínou. To vyvolalo ostražitost v Tchaj-wanu, který honduraské autority varoval, aby se nechytily do pekingské pasti.

Dříve přitom uklidňoval Tchaj-pej honduraský ministr zahraničí Enrique Reina, který tvrdil, že schůzky s čínskými úředníky jsou kvůli plánované přehradě a nemají žádné diplomatické pozadí. Honduras totiž udržuje oficiální vztahy s ostrovním státem a je jedním z mála takových spojenců. Je tudíž nasnadě, že se Peking snaží jejich vazby zpřetrhat.

Čína, která považuje Tchaj-wan za součást svého území, které musí být převzato pod kontrolu, v případě potřeby i silou, se dlouho snažila ostrov diplomaticky izolovat. Nejčastěji tím, že získala na svou stranu země, které udržují s Tchaj-pejí oficiální vztahy.

fib

Podpořit Voxpot
Podpořit Voxpot