26. 09. 2023, 10:44

Hraniční kontroly jsou zpět. Polsko chce prohlížet vozidla ze Slovenska, Německo zase z Česka i Polska

Berlín – Polsko plánuje zpřísnit prohlídky vozidel na hranicích se Slovenskem. Už dříve podobný záměr oznámilo také Německo, které chce zvýšit četnost kontrol na hranicích s Českem a Polskem, napsal web DW.

Polský premiér Mateusz Morawiecki v pondělí oznámil, že jeho země začne na hranicích se Slovenskem provádět prohlídky vozidel. Cílem je omezit vlnu nelegální migrace. „Nařídil jsem ministrovi vnitra, aby zahájil kontroly automobilů, autobusů a dodávek na hranicích se Slovenskem tam, kde je podezření, že v nich cestují nelegální migranti,“ řekl Morawiecki.

Toto rozhodnutí přišlo v době, kdy polská vláda čelí skandálu s prodejem dočasných pracovních povolení v EU za tisíce dolarů na svých velvyslanectvích v Africe a Asii. Německý kancléř Olaf Scholz už vyzval Varšavu, aby obvinění vysvětlila.

Čtěte také: Místo tradičních pierogů pálivé kari. V Polsku nalézá domov stále více cizinců

V souvislosti se skandálem byl zbaven funkce vysoce postavený diplomat. Policie také vyšetřuje polské velvyslanectví v Keni. Spekuluje se, že systém na prodej pracovních povolení řídil někdo z ministerstva zahraničí. Přesto šéf tohoto úřadu Zbigniew Rau oznámil, že nehodlá v žádném případě rezignovat.

Naopak obvinil německého kancléře, že se mísí do polských vnitropolitických záležitostí. Podle Scholzova mluvčího je však úplně normální, aby kancléř reagoval na témata, která ovlivňují samotné Německo.

Berlín také uvažuje o zavedení přísnějšího režimu na hranicích, aby potlačil nelegální migraci. Minulý týden německá ministryně vnitra Nancy Faeser (SPD) oznámila, že Berlín vede rozhovory s Českem a Polskem o zavedení pohraničních kontrol.

Podle Faeser se jedná i o tom, že by němečtí policisté působili na českém území ve spolupráci se svými českými protějšky. Měli by například možnost kontrolovat vlaky, jež vyráží z Česka do Německa. Jde o takzvaný „švýcarský model“, který Německo právě uplatňuje při hraničních kontrolách s touto alpskou zemí, napsal web ZDF.

Autor: Kuba, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.