27. 10. 2023, 13:14

Hurikán Otis zasáhl oblíbené Acapulco. Zanechal po sobě nejméně 27 mrtvých a zcela zničené město

Mexiko City – Oblíbenou turistickou destinaci  – město Acapulco – a jeho okolí zasáhl ničivý Hurikán Otis, jež se zformoval nad Tichým oceánem. Kategorie 5 dosáhl nečekaně rychle, a tak měli obyvatelé Acapulca jen mělo času na to se na jeho sílu připravit. S odstraňování škod nyní pomáhá 10 tisíc lidí z řad armády, záchranných složek a dobrovolníků, informovala CNN

Hurikán Otis dorazil ve středu k mexickému prostředí jako hurikán kategorie 5. V jeho epicentru stálo mexické město Acapulco, které po zásahu Otisem skončilo v ruinách. Mexické úřady evidují nejméně 27 mrtvých. Další 4 lidé jsou hlášeni jako nezvěstní.

Pomoc do Acapulca dorazila až za několik hodin. Zdravotníci, armáda i dobrovolníci se totiž museli při cestě do města potýkat s následky hurikánu po cestě. Když na místo dorazili, našli tam obrovskou zkázu. Nyní by jich ve městě a v přilehlých oblastech mělo pomáhat s odklízením škod kolem 10 tisíc.

Hurikán ničil všechno, co mu přišlo do cesty. V troskách zanechal celé městské čtvrti, včetně několika výškových budov. Intenzivní déšť zaplavil ulice. Na některých místech se silnice proměnily v řeky hluboké několik desítek centimetrů.

Čtěte také: PULS | „Nejsme Panny Marie.“ Mexičanky si vybojovaly interrupce, vyhráno ale nemají

„V celém Acapulcu není elektrický sloup, který by stál na původním místě,“ řekl k tomu prezident Andrés Manuel López Obrador. Prozradil také, že na opravě elektrické sítě pracuje více než tisíc pracovníků. Rychlá oprava elektrické sítě je stěžejní i pro obnovení vodní sítě ve městě. V celém státě Guerrero odřízl hurikán od elektrické sítě více jak půl milionu domovů a podniků. Zatím se podařilo obnovit jen 40 % sítě.

Acapulco je oblíbenou turistickou destinací. S následky Otise se potýká zhruba 80 % hotelů. Guvernérka státu Guerrero Evelyn Salgado oznámila, že se její úřad postará o turisty, kteří jsou v Acapulcu. Kolem 40 autobusů bude pomáhat s evakuací návštěvníků.

Lidé v regionu měli jen málo času na to připravit se na blížící se hurikán. Původní předpovědi nečekaly, že Otis bude mít takovou sílu. Kategorie 5 dosáhl během pouhých 12 hodin. Obvykle se takto silné hurikány formují daleko déle.

Poté, co se hurikán dostal nad pevninu, se po několika hodinách nad pohořím jižního Mexika rozptýlil. Oblast se však stále potýká se silnými dešti, které mohou vyvolat bleskové záplavy a sesuvy půdy.

Autor: Kuba, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.