30. 08. 2023, 15:16

Indická mise na Měsíci potvrdila výskyt síry a několika dalších prvků

Nové Dillí – Indické měsíční vozítko potvrdilo přítomnost síry a několika dalších prvků v blízkosti jižního pólu Měsíce. Tam už téměř týden po svém historickém přistání hledá stopy zmrzlé vody. Informuje server AP.

Podle Indické organizace pro vesmírný výzkum objevil přístroj na povrchu Měsíce nejen síru, ale také hliník, železo, vápník, chrom, titan, mangan, kyslík a křemík.

Čtěte také: Vítěz závodu o „dobytí“ Měsíce započne novou éru lidstva, tvrdí expert

Měsíční vozítko přistálo v modulu bez posádky minulou středu poblíž jižního pólu Měsíce. Model Čandraján-3 by měl provádět experimenty po dobu 14 dní. Bude zkoumat také měsíční atmosféru a seismickou aktivitu. Vozítko se pohybuje pomalou rychlostí přibližně 10 cm za sekundu, aby se minimalizovaly otřesy a jeho poškození drsným měsíčním terénem.

Po neúspěšném pokusu o přistání na Měsíci v roce 2019 se tak Indie minulý týden připojila ke Spojeným státům, Sovětskému svazu a Číně jako teprve čtvrtá země, která tohoto milníku dosáhla. Úspěch Indie přišel jen několik dní poté, co se ruská sonda Luna-25 mířící do stejné oblasti Měsíce zřítila.

Jedním z hlavních cílů mise je pátrání po ledu. Ten by podle vědců mohl v budoucnu umožnit obývání Měsíce lidmi a šel by také využít jako zdroj pohonných látek pro kosmické lodě mířící k Marsu a dalším vzdáleným oblastem vesmíru.

Mise byla zahájena před více než měsícem a její náklady se odhadují na 75 milionů dolarů. Na příští rok Indie plánuje ve spolupráci se Spojenými státy svou první výpravu k Mezinárodní vesmírné stanici.

Autorka: hedr, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]