18. 10. 2023, 12:45

Indie plánuje do roku 2040 vyslat lidi na Měsíc

Nové Díllí – Indie chce do roku 2040 vyslat na Měsíc své astronauty. Země se také snaží do roku 2035 spustit provoz vlastní vesmírné stanice, napsala BBC

Z Indie se postupně stává vesmírná velmoc a dostává se tak po bok USA, Ruska a Číny. Dalším krokem, aby dosáhla tíženého statutu, je vyslání lidí na Měsíc a zřízení vlastní vesmírné stanice.

O cílech indického vesmírného programu hovořil indický premiér Naréndra Módí. Vědce také vyzval, aby začali intenzivně pracovat na misí k Venuši a Marsu.

V srpnu se Indie stala prvním státem na světě, který dokázal přistát na jižním pólu Měsíce.

Indie je také jednou ze 4 zemí, které na Měsíci úspěšně přistály. Dříve se to povedlo jen USA, Rusku (dříve Sovětskému svazu) a Číně.

Čtěte také: Indie míří mezi světové velmoci. Jak se buduje nový národ?

Nyní má Indická agentura pro vesmírný výzkum za cíl dostat astronauty na oběžnou dráhu Země do vzdálenosti přibližně 400 km a bezpečně je vrátit na zem. Do konce října by měl proběhnout klíčový zkušební test.

Po něm přijde na řadu test rakety, na jejíž palubě bude robot. Do konce roku 2024 chce Indie vyslat na oběžnou dráhu lidskou posádku.

Autor: Kuba, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.