09. 11. 2023, 08:08

Íránské ženy jsou stále pod přísným dozorem. Za nenošení hidžábu platí vysokou cenu

Teherán – Osudy žen, kteří nesouhlasí se současným systémem a situací v Íránu, jsou slyšet čím dál více. Pokud na veřejnosti, či sociálních sítích nemají na sobě muslimský šátek hidžáb hrozí jim smrt či vězení nebo propuštění ze zaměstnání, píše server Deutsche Welle

Íránský ministr kultury na konci října vydal seznam hereček, které nesmí chodit do práce. Hájil se tím, že není možné pracovat s těmi, které nenosí hidžáb.

Herečka Taraneh Alidoosti vzdorovala takzvané mravnostní policii a na sociálních sítích zveřejnila fotografii, na které je bez šátku na hlavě. Ihned byla zatčena. Na svobodu se dostala až po 14 dnech díky rodině a přátelům, kteří poslali kauci.

Čtěte také: I rok po smrti Mahsy Amíní ženy v Íránu vzdorují patriarchátu. Život se jim ale nezlepšuje, říká odbornice

Dalším případem je manželský pár – režisér Dariush Mehrjui a scénáristka Vahideh Mohammadifar. Ti byli v říjnu letošního roku nalezeni ve svém domově mrtví s řeznými ranami. Mehrjui byl dlouhodobě odpůrcem vlády. Poté, co vláda jeho film La Minor loni v březnu cenzurovala, vzkázal ve svém příspěvku na sociálních sítích ministrovi kultury: „Zabijte mě, udělejte se mnou, co chcete, zničte mě. Ale chci svá práva“. Policie tvrdí, že je zavraždil jejich zahradník.

Herečka Shole Pakravan přišla o svou dceru. Ta byla popravena za zabití muže, který ji chtěl znásilnit. Pakravan žije od roku 2017 v Německu, svou dceru se snažila zachránit, ale neúspěšně.

Autor: domlav, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]