• Voxpot feed
  • 9. listopadu 2023 / 10:59

Za 5 let 10 000 sražených sobů na silnicích. Švédští Sámové volají po změně

Stockholm – Švédský parlament původních obyvatel požaduje přísnější pravidla pro řidiče, aby zabránil srážkám se soby. Sámové chtějí snížit nejvyšší povolenou rychlost a postavit více plotů podél silnic, informuje deník The Guardian.

Švédská policie zaznamenala za posledních 5 let více než 10 000 silničních nehod, v níž byl sražený alespoň jeden sob. Celkové číslo sobů, které v důsledku srážek uhynulo, je tak pravděpodobně ještě vyšší. Sámský parlament prohlásil, že tyto nehody proměnily místní silnice ve „zvířecí pohřebiště“.

Ve Švédsku žije přibližně 200 000 až 300 000 sobů. K největšímu počtu nehod dochází na severu země poblíž města Kiruna. Během zimních měsíců se sobi přesouvají z hor do nižších poloh, přímo k silnicím, kde je láká posypová sůl. Sámský parlament proto požaduje nižší rychlostní limity, více oplocení a přechody pro zvěř, aby jim zajistil potřebnou ochranu.

Čtěte také: Máme přinést vyhynulého vakovlka zpět na svět? Odpověď hledejte v názorech pěti expertů.

Jan Rannerud, předseda výboru pro chov sobů v sámském parlamentu, prohlásil, že na vině je i klimatická změna. Mokrý sníh totiž vyhání stáda do oblastí, kde jsou hlavní silnice. „Pro nás je to samozřejmě velmi smutné,“ prohlásil Rannerud, který sám pracuje se soby celý svůj život a posledních 45 let se živí také jako pastevec.

Podle Joacima Lundqvisty, policejního koordinátora pro divokou zvěř, je nyní běžné spatřit mrtvé soby podél silnic. „Na některých místech můžete vidět 10 až 15 sobů, a to na velmi krátkém úseku,“ popsal Lundqvist a dodal, že je nutné najít řešení.

Silniční nehody však nejsou jediným nebezpečím, které sobům hrozí. Agentura Bloomberg již dříve informovala o výstavbě velkých větrných elektráren, jež zvířata mohou vystrnadit z jejich přirozeného prostředí.

Autorka: ač, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny