01. 09. 2023, 08:39

Island obnoví lov velryb. „Je to obrovský krok zpět,“ tvrdí aktivisté

Reykjavík – Islandská vláda uvedla, že obnoví lov velryb, ovšem za přísnějších podmínek a pod dohledem. Rozhodla se tak neprodloužit dočasný dvouměsíční zákaz, informují o tom weby France24The Guardian.

„Lov velryb může být obnoven, s podrobnými a přísnějšími požadavky na vybavení a na metody lovu, jakož i se zvýšeným dohledem,“ napsalo tamní ministerstvo rybolovu ve svém prohlášení. Podle aktivistů jsou tato opatření „zbytečná a irelevantní“, protože velryby budou trpět i nadále.

Island pozastavil lov velryb 20. června poté, co zpráva vypracovaná vládou dospěla k závěru, že usmrcování velryb není v souladu se zákonem na ochranu zvířat. Nedávný monitoring Islandského potravinového a veterinárního úřadu týkající se lovu plejtváků totiž zjistil, že kvůli použití explozivních harpun umírají příliš dlouho.

Čtěte také: 222 jednolůžáků pro 506 lidí. Plovoucí uprchlická ubytovna coby smrtící past

Pracovní skupina zřízená v červenci a složená z odborníků z Potravinového a veterinárního úřadu a Ředitelství pro rybolov přišla s názorem, že je možné zlepšit metody lovu velryb. Tyto závěry však odmítá organizace na ochranu zvířat Humane Society. „Je nevysvětlitelné, že ministryně rybolovu Svandís Svavarsdóttir odmítla jednoznačné vědecké důkazy, které sama nechala vypracovat, a které prokazují brutalitu a krutost komerčního zabíjení velryb,“ prohlásil výkonný ředitel organizace pro Evropu Ruud Tombrock.

„Je to obrovský krok zpět,“ řekl k tomu aktivista Luke McMillan.

Island byl po staletí na rybolovu a lovu velryb závislý, to ale už neplatí. Přibývá lidí, kteří s tím nesouhlasí. V červnovém průzkumu bylo 51 % respondentů proti, naopak pro bylo 29 %, zbytek se nevyjádřil.

Loni rybáři ulovili 148 velryb.

Komerční lov je aktuálně povolen jen ve třech zemích – vedle Islandu jsou to ještě Norsko a Japonsko. Na Islandu však zbývá pouze jediná velrybářská společnost Hvalur, jejíž licence vyprší na konci letošního roku.

Autor: adne, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]