11. 10. 2023, 09:15

Izrael se zřejmě připravuje na pozemní invazi do Pásma Gazy. U hranic soustřeďuje desítky tisíc vojáků

Jeruzalém – Už pátým dnem probíhá konflikt mezi Izraelem a palestinským ozbrojeným hnutím Hamás. Počet obětí na obou stranách nadále stoupá. Izrael přesouvá velké množství vojáků k hranicím s Gazou, což nasvědčuje tomu, že pozemní operace může začít každým dnem, informoval Guardian.

Izraelská armáda oznámila, že na hranicích s Pásmem Gazy koncentruje desítky tisíc vojáků, kteří jsou připravení na pozemní invazi na palestinské území. Cílem útoku bude neutralizace Hamásu a zničení jeho vojenský kapacit.

Počet mrtvých v Izraeli po sobotním útoku Hamásu na příhraniční města a vesnice na jihu Izraele stoupl na 1200 lidí, převážně civilistů, a více jak 2700 zraněných.

Izraelské bombardování Gazy má na svědomí už 900 mrtvých. Na Západním břehu se proti bombardování ve středu ráno mohutně protestovalo. Tisíce Palestinců vyšly o ulic a protestovaly proti izraelské vojenské operaci.

Čtěte také: Západní narativ není jediný. Blízký východ stojí za Gazou, Saudská Arábie hodila Palestinu přes palubu

Předpokladem je, že bombardování bude pokračovat i během středy. Podle armády za poslední den rakety zasáhly 450 cílů. Izraelci k ostřelování Gazy používají také rakety země-vzduch, které byly v boji proti Hamásu na území Gazy použité poprvé od roku 2006, napsala BBC.

Podle izraelských úřadů je v Gaze zřejmě zhruba 100 – 150 rukojmí, nejen Izraelců, ale občanů jiných zemí, jež tam odvlékli teroristé z Hamásu během sobotního útoku. S osvobozením rukojmích nabídly pomoc Spojené státy. Ty do Izraele poslaly armádní jednotku, která se na řešení podobných situací specializuje.

Ředitel Palestinského úřadu pro energetiku uvedl, že jediné elektrárně na území Pásma Gazy dojde během dneška palivo. To způsobí ještě horší situaci pro tamní obyvatele. Už nyní se potýkají s akutním nedostatkem elektrické energie, pohonných hmot a vody. Velký vliv na to má také blokáda Gazy, kterou na začátku týdne vyhlásila izraelská vláda.

Podle Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě je od soboty skoro půl milionu Palestinců v Gaze bez potravinových přídělů.

V úterý izraelská armáda oznámila, že na území židovského státu od soboty našla 1500 mrtvých teroristů. Za posledních 24 hodin vojáci zneškodnili dalších 18 extrémistů Hamásu, kteří na území Izraele po sobotním útoku zůstali.

Autor: Kuba, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.