11. 10. 2023, 11:00

Rusko zaútočilo u Avdijivky. Ofenzíva má za cíl rozmělnit ukrajinský nápor v Záporožské oblasti

Kyjev – Institut pro studium války (ISW) ve své analýze o aktuálním dění na Ukrajině oznámil, že ruská armáda podnikla ofenzívu na několika úsecích fronty. Hlavní útok směřoval na města Avdijivka v Doněcké oblasti  a Orichiv v Záporožské oblasti. 

Ruská armáda zahájila ofenzívu kolem Avdijivky v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny a Orichivu v Záporožské oblasti. Rusko se tak zřejmě snaží odvrátit pozornost ukrajinských jednotek od strategicky významné vesnice Robotyne v Záporožské oblasti, kde ukrajinská armáda v posledních týdnech soustředí své síly.

Ruští váleční bloggeři vykreslují ofenzívu u Avdijivky jako pokus ruské armády o obklíčení ukrajinských jednotek a obsazení tohoto města. To však patří mezi nejvíce opevněné na doněcké frontě. Jeho dobytí by tak vyžadovalo více ruských jednotek, tvrdí ISW.

V oblasti jsou nasazené jednotky Doněcké lidové republiky, doplněné dobrovolnickými sbory, které jsou obvykle špatně vyzbrojené a zásobované na úkor pravidelných ruských jednotek. Podle ISW se ofenzívy nezúčastnily žádné profesionální jednotky ruské armády.

K obsazení města bude však zapotřebí nasazení lépe vycvičených a vyzbrojených jednotek.

Čtěte také: Jak pro Ukrajinu, tak pro Tchaj-wan. Americké zbraně proudí do obou zemí snadněji a rychleji

Ukrajinské velení potvrdilo, že ruské operace na několika úsecích fronty mají za cíl rozmělnit nasazení ukrajinských sil na frontě a znemožnit Kyjevu soustředit většinu v jednom bodě kolem vesnice Robotyne na západním úseku záporožské fronty. Podle ruských válečných bloggerů Ukrajina postoupila u Novofedorivky, necelých 15 km severovýchodně od Robotyne.

Ukrajinci pokračují v protiofenzivě také u Bachmutu a na pomezí Doněcké a Záporožské oblasti. Ukrajinský generální štáb hlásil postup u Andrijivky vzdálené 7 km jihozápadně od Bachmutu. Postup zaznamenal také severovýchodně od vesnice Mykilske, která se nachází 3 km od Vuhledaru.

Autor: Kuba, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.