13. 07. 2023, 12:54

Maďarské knihkupectví balí knihy s tematikou LGBTQ+ do plastového obalu, aby zamezilo jejich čtení

Maďarsko – Největší maďarské knihkupectví začalo balit do plastových obalů veškeré knihy, ve kterých jsou LGBTQ+ postavy. Zákazníci si je tak nemohou v obchodech pročítat a prohlížet. Podle deníku The Guardian nové opatření začalo platit poté, co knihkupectví převzala soukromá nadace s úzkými vazbami na maďarského premiéra Viktora Orbána.

Knihkupectví a vydavatelství Libri oznámilo, že chce vyhovět žádosti maďarského úřadu na ochranu spotřebitele. Ten požaduje, aby se řídilo kontroverzním zákonem na „ochranu dětí“. Zákon, který vešel v platnost v roce 2021, zakazuje jak zobrazení skupiny LGBTQ+ ve studijních materiálech, tak v televizních pořadech pro děti. Legislativa také zakazuje jakékoli zobrazování nebo propagaci homosexuality nebo změny pohlaví, ovšem definice „propagace“ není jasná.

Čtěte také: „Connecticut bude bezpečnější.“ Rodiny trans lidí prchají z Floridy před DeSantisovými zákony

Zákon se také dostal pod palbu kritiky kvůli spojování homosexuality s pedofilií. Podle interpretace organizace Háttéér Society, která se zaměřuje na práva LGBTQ+, může rodič zákon porušit i tím, že svému dítěti koupí knihu, ve které vystupuje postava ze skupiny LGBTQ+. V roce 2021 knihkupectví Líra muselo zaplatit pokutu ve výši 250 000 forintů kvůli prodeji knih amerického autora Lawrence Schimela. Ten ve své knize popisuje den dítěte, které vychovává stejnopohlavní pár. Podle sdělení maďarských úřadů autor dostatečně neoznačil popisovanou rodinu za odlišnou vůči rodině „normální“.

„Hlavní nevýhodou je, že tyto knihy opustí regály, kam patří. Nebudou postaveny do sekce pro mladistvé, ale pro dospělé čtenáře, takže si jich cílová skupina ani nevšimne“, tvrdí ředitelka právního programu organizace Háttéér Society Eszter Polgári. Aktivista a novinář zabývající se tematikou LGBTQ+ Ádám András Kanicsár uvedl, že „celá situace vytváří na maďarské aktivisty nátlak. V Maďarsku jsou to často běžní občané, kteří udržují kulturu živou, a přesně to by se teď mělo stát“.

V dubnu se 15 členských států EU připojilo k žalobě proti zákonu o ochraně dětí proti LGBTQ+, který předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová označila za „ostudu“.

Autor: domlav

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]