15. 03. 2023, 05:35

Maďarsko usiluje o nový odklad ratifikace severských států v NATO

Budapešť – Zákonodárci maďarské vládnoucí strany chtějí podle serveru Reuters odložit zasedání parlamentu na příští týden. To by znamenalo další odklad ratifikace přijetí Finska a Švédska do Severoatlantické aliance (NATO).

Jako důvod odkladu podle deníku The Washington Post představitelé uvedli pokračující jednání Maďarska s exekutivou Evropské unie. Ta se týkají údajného porušování požadavků EU na dodržování zásad právního státu ze strany Budapešti. Žádost o odklad jednání musí ještě schválit předseda maďarského parlamentu, ten je ovšem sám členem vládní koalice.

Budapešť přitom minulý týden uvedla, že podporuje švédský vstup do NATO poté, co se maďarská parlamentní delegace setkala s předsedou švédského parlamentu.

Švédsko a Finsko požádaly v loňském roce o členství v transatlantické vojenské alianci poté, co ruské síly vtrhly na Ukrajinu. Maďarsko tak zůstává spolu s Tureckem jedinými členskými zeměmi NATO, které dosud neschválily žádosti o vstup do aliance ze strany Švédska a Finska. Pro vstup je nutný souhlas všech 30 členských zemí.

hedr

[other_banner_1]