20. 06. 2023, 11:13

Manželství pro všechny. Teď už i v Estonsku

Tallin – Estonsko legalizovalo manželství stejnopohlavních párů, a to jako první země v postsovětském prostoru. „(Střední a východní) Evropě bych vzkázala, že jde o náročný boj. Láska a manželství jsou ale něco, za co se musíte postavit,“ řekla Reuters estonská premiérka Kaja Kallas. 

Pro návrh zákona hlasovalo v estonském parlamentu 55 poslanců ze 101. Šlo o členy koalice liberálních a sociálně demokratických stran, kterou premiérka Kallas sestavila po letošních volbách. Legislativa vejde v platnost na začátku příštího roku.

Čtěte také: „Jít zpátky znamená smrt.“ Syrští běženci se v Turecku ocitají v pasti, ne všem jsou ale lhostejní

Legalizace stejnopohlavních sňatků se opírá o podporu veřejnosti. Podle průzkumu Centra pro lidská práva se pro ni letos vyjádřilo 53 procent dotázaných. Před dekádou jich chtělo takový krok podpořit 34 procent.

Neznamená to však, že by z estonské společnosti vymizela homofobie – vztah osob stejného pohlaví stále považuje za „nepřijatelný“ 38 procent dotázaných. Nejsilněji se proti stejnopohlavnímu manželství vyjadřuje ruská menšina v Estonsku.

I ve zbylých dvou pobaltských zemích, tedy v Lotyšsku a Litvě, je manželství pro všechny velkým tématem. Návrhy příslušných zákonů jsou ale v tuto chvíli zablokované v místních parlamentech.

Autor: jolana

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]