03. 08. 2023, 11:14

Maximálně 2 hodiny denně. Čína omezí přístup na internet a používání chytrých telefonů pro děti a mladé lidi

Peking – Čínský úřad pro kybernetickou bezpečnost (CAC) zveřejnil nová pravidla, která omezují přístup na internet a používání chytrých telefonů pro děti a teenagery. Opatření podle serveru The Associated Press dopadne především na dva čínské technologické giganty Tencent a ByteDance, které poskytují služby online her a sociálních sítí.

Čína hledá cesty, jak snížit závislost dětí na internetu. CAC navrhuje, aby chytré telefony a aplikace měly k dispozici speciální “režim nastavení” pro děti a mládež. Zapnout nebo vyplnout by ho mohli rodiče.

Podle nových pravidel nezletilí nebudou moci využívat většinu internetových služeb na svých mobilních zařízení mezi 22. hodinou večer a 6. ráno.

Konkrétně mladí ve věku od 16  do 18 let budou smět používat internet jen 2 hodiny z celého dne. Ty, kterým je mezi 8 a 15 lety pak 1 hodinu. Děti mladší 8 let by podle nových předpisů měli mít nárok “jen” na 40 minut denně. Opatření se ale netýkají internetových služeb, které poskytují vzdělávací programy. Aplikací či platforem, které podporují fyzický a duševní rozvoj, se omezení netýká.

Čtěte také: Žaloby na Trumpa stručně a přehledně: Volby, tajné dokumenty a „držhubné“ pro milenky

Navrhovaná pravidla jsou již několikátým krokem ve snaze čínských úřadů zvýšit dozor nad osobním životem svých občanů. Čína totiž už v roce 2021 představila opatření, kdy omezila čas náctiletých pod 18 let na 3 hodiny týdně, které mohou strávit hraním online her. „Pro efektivní ochranu náctiletých v online prostoru se CAC v posledních letech zasadila o zavedení zvláštního režimu nastavení pro mládež na internetových platformách, rozšíření jeho pokrytí, optimalizaci funkcí a obohacení o vhodný obsah v závislosti na věku uživatele“, uvádí CAC.

Zatím není jasné, od kdy a v jaké podobě bude nové nařízení platit. Otázkou také zůstává, jakým způsobem Čína tyto restrikce zavede a zároveň jak bude jejich plnění monitorovat. Podle  The Associated Press by to měly být právě firmy, kterých se to týká, zodpovědné za dodržování navrhovaných pravidel. Podle serveru CNBC ještě ale není jasné, na koho tato odpovědnost připadne. Velké podniky jako jsou Xiaomi nebo Apple ale situaci pozorně sledují, stejně jako Tencent či Baidu.

 

Autor: domlav, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]