17. 03. 2023, 10:11

Meteorologický jev La Niña, který ochlazuje Tichý oceán, po třech letech končí

Londýn –  Oceánský a atmosférický jev La Niña podle serveru Energy Live News po třech letech skončil. Vědci se domnívají, že v příštích letech by to mohlo mít za následek období extrémních veder.

Jako La Niña se označuje období, během kterého bývá povrchová teplota středního Tichého oceánu v jeho východní části o 3 až 5 °C nižší, než obvykle. El Niño je druhou stranou tohoto cyklu počasí, což je jeho teplejší fáze. Australský úřad pro meteorologii a americký Národní úřad pro oceánografii potvrdily, že teploty v Tichém oceánu jsou nyní „neutrální“, což znamená, že svět v současnosti nezažívá žádnou stranu cyklu.

Tyto tři fáze, neutrální, La Niña a El Niño, se pravidelně střídají. Australský úřad pro meteorologii uvádí, že je 50% pravděpodobnost, že koncem tohoto roku nastane v důsledku oteplení Pacifiku El Niño. Jiné odhady očekávají začátek této fáze v roce 2024.

Čtěte také: Naše tající budoucnost. Jak klimatická krize proměňuje zimu a kde začít s řešením

Navzdory rekordním teplotám v některých částech světa v posledních několika letech to znamená, že nárůsty teplot by mohly být ještě větší. Sucho a lesní požáry by se v příští fázi počasí mohly stát častějšími, zatímco frekvence cyklónů a hurikánů se může snížit.

mik

[other_banner_1]