20. 11. 2023, 14:38

„Musíme je donutit ke změně.“ Stovky lidí žalují kvůli škodlivému obsahu přední technologické firmy

Washington – Čtyři z největších technologických společností světa čelí v USA žalobě, informuje server BBC. Podle stovek amerických rodin vystavují děti škodlivému obsahu, který zhoršuje jejich fyzické i psychické zdraví. Zástupci firem obvinění odmítají.

Stovky amerických rodin žalují společnosti Meta (Facebook a Instagram), TikTok, Google a Snap Inc (Snapchat), protože podle nich vědomě nabízí dětem vysoce návykové a škodlivé produkty. Žaloba se nevěnuje konkrétním příspěvkům nebo komentářům na sociálních sítích. Naopak poukazuje, že chyba tkví v samotném designu těchto aplikací.

Mezi žalobce patří Taylor Little z Colorada. „Když mi někdo vzal telefon z ruky, bylo to nesnesitelné. V mých dvanácti letech už se jednalo o závislost a během dospívání se mi můj život nevrátil,“ vzpomíná Taylor s tím, že závislost na sociálních sítích provázely deprese, poruchy příjmu potravy i několik pokusů o sebevraždu.

„Chceme všechny rodiče ujistit, že chceme pro mladistvé zajistit bezpečné online prostředí,“ stojí v oficiálním prohlášení společnosti Meta. Zástupci firmy Google zase řekli, že „nařčení, jež žaloba obsahuje, jednoduše nejsou pravdivá. Ochrana dětí napříč všemi našimi platformami byla vždy základem naší práce.“

Čtěte také: Chytne a nepustí. Algoritmus TikToku dobře ví, jak získat vaši pozornost, učí se totiž přímo od vás

Technologické společnosti se v tomto případu odvolávají na první dodatek americké ústavy, který zaručuje svobodu slova a projevu. Soudkyně Yvonne Gonzalez Rogers ovšem minulý týden rozhodla, že se tento argument nevztahuje na nedostatečné ověřování věku uživatelů sociálních sítí nebo dohled rodičů. Právníci rodin označují toto rozhodnutí za významný krok. Technologické firmy dál trvají na své nevině.

Žaloba připomíná případ školačky Molly Russell z Londýna. Čtrnáctiletá dívka propadla sociálním sítím, kde se setkávala se zobrazováním sebepoškozování, depresivních stavů nebo sebevražd. Molly zemřela v roce 2017 na následky zranění, které si sama způsobila.

„Vědí, že umíráme, ale nezajímá je to. Vydělávají na našem utrpení peníze. Zlepšení sociálních sítích proto plně závisí na tom, jestli naše žaloba uspěje – musíme je donutit ke změně, protože se pro ni sami nikdy nerozhodnou,“ tvrdí Taylor Little z Colorada.

Autorka: anče, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.