20. 11. 2023, 15:30

Shakira zaplatila přes sedm milionů eur za daňové úniky. Soudu se vyhnula

Barcelona – Kolumbijská popová hvězda Shakira se měla před soudem zodpovídat z daňových úniků. Místo toho ale zvolila řešení, které je „v nejlepším zájmu jejích dětí“ a uzavřela dohodu se španělskou prokuraturou na vyrovnání. Pokuta za daňový podvod vyšla interpretku na necelých sedm milionů eur, píše BBC.

Zpěvačka Shakira v Barceloně čelila obvinění z daňových podvodů ve výši 14,5 milionu eur. Prokuratura pro ni chtěla v případě uznání viny osm let vězení a pokutu ve výši 23,8 milionu eur.

Shakira, která opakovaně popřela jakékoli pochybení, sdělila, že se dohodla „v nejlepším zájmu svých dětí“. Interpretka již dříve odmítla dohodu, kterou jí nabídli státní zástupci, a místo toho se rozhodla jít před soud. Nakonec se ale s tamní prokuraturou dohodla a zaplatí pokutu okolo 7,5 milionů eur.

„I když jsem byla odhodlaná obhájit svou nevinu v soudním procesu, o němž byli moji právníci přesvědčeni, že by rozhodl v můj prospěch, rozhodla jsem se tuto záležitost konečně vyřešit s ohledem na nejlepší zájem svých dětí, které nechtějí vidět, jak jejich máma obětuje v tomto boji své osobní blaho,“ vysvětlila Shakira. 

Čtěte také: Sen o svobodném Katalánsku neumírá. Puigdemont může rozhodnout o osudu Španělska

Hlavním důvodem sporu byl zpěvaččin status pobytu. Podle žalobců žila v letech 2012-2014 ve Španělsku, oficiální bydliště měla ale nahlášené jinde. Španělské zákony nicméně nazírají na osoby, které v zemi stráví více než šest měsíců, jako na rezidenty, kteří mají povinnost odvádět daně. Shakira však tvrdí, že Španělsko nebylo místem, kde v té době převážně žila.

V červenci vydala prokuratura dokument, který tvrdí, že v roce 2012 koupila v Barceloně dům, který se stal rodinným sídlem pro ni a jejího tehdejšího partnera, barcelonského fotbalistu Gerarda Piquého.

Její právníci uvedli, že až do roku 2014 pocházela většina jejích příjmů ze zahraničních zájezdů a dlouhou část času trávila mimo Španělsko. „Španělské úřady viděly, že chodím se španělským občanem, a začaly slintat. Je jasné, že po těch penězích chtěly jít stůj co stůj,“ řekla dříve zpěvačka časopisu Elle.

Shakira v roce 2015 nahlásila Španělsko jako místo svého pobytu pro daňové účely. Sdělila, že na daních zaplatila 17,2 milionu eur a nemá žádné dluhy. Její bývalý přítel Piqué čelil v roce 2019 obvinění z daňových úniků z let 2008-2010, za což mu španělský národní soud udělil pokutu ve výši 2,1 milionu eur. Zpěvačka se teď podle svých slov snaží překonat stres a tlak z posledních let. „Chci se soustředit na své děti a všechny kariérní příležitosti,“ konstatovala Shakira.

Autorka: Baku, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]