13. 04. 2023, 12:06

Muž, který stojí za únikem tajných vládních dokumentů, pracuje na vojenské základně

Washington D.C. – Muž, který stojí za únikem tajných vládních dokumentů na serveru Discord, pracuje na vojenské základně, sdělil deníku The Washington Post člen skupiny. Na platformě měl vystupovat pod přezdívkou „OG“ a téměř doslovné přepisy utajovaných vládních zpráv zveřejňoval již od minulého roku. Dva uživatelé serveru, kam tyto informace posílal, uvedli, že znají jeho jméno a stát, kde žije a pracuje.

OG později změnil svou strategii a místo opisování dokumentů, začal posílat jejich fotografie. Ty obsahovaly například podrobné grafy bojových podmínek na Ukrajině, satelitní snímky následků ruských raketových útoků, potenciální trajektorii severokorejských balistických jaderných raket nebo informace o pohybu vysoce postavených politických představitelů. Fotky ale představovaly pro vynašeče informací riziko – v jejich pozadí bylo totiž možné vidět různé předměty či nábytek, což mohlo sloužit jako vodítko pro vyšetřovatele.

Čtěte také: Proruskou propagandu u nás nejvíc šíří naši vlastní politici, říká slovenský novinář

Skupina, kde OG působil, byla vytvořena v roce 2020 a spojovala ji láska ke zbraním, vojenskému vybavení a Bohu. Člen serveru, který poskytl rozhovor americkému deníku, tvrdí, že OG není nepřátelský vůči americké vládě, ale ani nepracuje ve prospěch zájmů žádné země. Patrně ale mluvil o vládě jako o „zlověstné síle, která se snaží potlačovat své občany a držet je v nevědomosti.“ Příslušník skupiny také uvedl, že si nemyslí, že OG jednal ve veřejném zájmu, ale spíše ve prospěch své online komunity.

Aniž by to kdokoliv z jejich členů věděl, došlo 28. února ke zveřejnění několika dokumentů na jiné servery Discordu jedním z uživatelů. Během března byly tedy listiny dostupné tisícům lidí na zmíněné platformě. Americké úřady se ale o úniku dozvěděly až za měsíc, kdy se fotografie dostaly na sociální síť Twitter.

Autor: adne

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem. 

[other_banner_1]