13. 04. 2023, 14:05

Zelenskyj vyzval k poskytnutí zmrazených ruských aktiv na obnovu Ukrajiny

Kyjev – K poskytnutí zmrazených ruských aktiv na obnovu Ukrajiny vyzval její prezident Volodymyr Zelenskyj, informuje web Deutsche Welle. Učinil tak prostřednictvím videohovoru na jednání nejvyšších představitelů Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

V březnu odhadla Světová banka spolu s ukrajinskou vládou a Evropskou komisí, že na obrodu válkou poničené Ukrajiny bude v příštích deseti letech potřeba minimálně 411 miliard eur. Jen v letošním roce potřebuje země na naléhavé rekonstrukce 14 miliard eur.

Čtěte také: Proruskou propagandu u nás nejvíc šíří naši vlastní politici, říká slovenský novinář

Anna Bjerde, výkonná ředitelka Světové banky, zdůraznila, že v uplynulém roce vznikly jen na energetické infrastruktuře škody ve výši 11 miliard dolarů. Zároveň se jedná o nejkritičtější oblast, která potřebuje okamžitou podporu, protože výpadky elektřiny vedou k nedostatku potravin, tepla i vody.

Kvůli zvýšení tlaku také uvalily Spojené státy na Rusko více než 120 sankcí. Ty jsou spojeny například se státní energetickou společností Rosatom, firmami se sídlem v partnerských zemích, jako je Turecko, také s ruskými soukromými vojenskými společnostmi, firmami se sídlem v Číně a bankami vlastněnými Ruskem v Maďarsku.

Autor: adne

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]