06. 06. 2023, 06:43

Navalnyj slavil již třetí narozeniny ve vězení, jeho stoupence rozehnali

Moskva – Uvězněný politický opoziční aktivista Alexej Navalnyj vyjádřil naději na lepší budoucnost v Rusku poté, co se jeho příznivci vzepřeli zásahu proti disentu a uspořádali v neděli demonstrace u příležitosti jeho 47. narozenin. Hlášeno je nejméně 90 zatčených, píše deník Le Monde.

Navalnyj v příspěvku na sociálních sítích, který zveřejnili jeho spojenci, uvedl, že by samozřejmě raději strávil narozeniny rodinnou snídaní, polibky od dětí a dárky. Podle něj ale „život je takový, že společenského pokroku a lepší budoucnosti lze dosáhnout pouze tehdy, pokud je určitý počet lidí ochoten zaplatit za právo mít přesvědčení“.

Kromě Moskvy se Navalného příznivci objevili také v Petrohradě a dalších ruských i evropských městech.

Čtěte také: Rusofobie, dvojí metr, zánik Ruska: Jaké jsou důvody “liberálních” Rusů pro podporu války?

Opozičního vůdce čeká další soudní proces pro obvinění z extremismu, kvůli kterému by mohl zůstat ve vězení desítky let. Kritici Kremlu považují tento případ za další pokus ruské vlády izolovat nejznámějšího nepřítele prezidenta Vladimira Putina.

Navalnyj byl zatčen v lednu 2021 při návratu do Moskvy. Bylo to poté, co se v Německu zotavil z otravy nervově paralytickou látkou, z níž vinil Kreml. Původně byl poslán do vězení na 2,5 roku za porušení podmínky. Loni byl odsouzen na devět let za podvod a pohrdání soudem. Trest si odpykává ve věznici s maximální ostrahou 250 km východně od Moskvy.

Autor: hedr

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]