07. 11. 2023, 15:50

„Nejosamělejší“ ovce v Británii zachráněna. Skupina farmářů ji dostala ze strmého útesu

Sutherland – Skotští farmáři zachránili „nejosamělejší“ ovci v Británii. Fiona, jak byla pojmenována, zůstala po dva roky uvězněna na úpatí strmého útesu v zálivu na severu Skotska, informoval The Guardian.  

Ovce si poprvé všimla kajakářka Jillian Turner před dvěma lety, když plula kolem pobřeží Sutherlandu. Tenkrát jí ještě nevěnovala příliš pozornosti, ačkoliv pro deník The Northern Times popsala, že ovce se s kajakáři již tehdy snažila navázat kontakt. Když ale kolem stejného místa plula nedávno a uviděla zde tu samou ovci, zhrozila se.

„Když jsme se k ní blížili, volala na nás a opět sledovala skupinu podél pobřeží, skákala ze skály na skálu a volala na nás po celou cestu,“ řekla Turner a dodala, že „pro stádové zvíře taková situace musela být utrpení.“ Následně se obrátila na horskou službu Cairngorm, která ji ale nebyla schopná pomoci s tím, že by je nejdříve musely kontaktovat složky záchranného systému. Nepochodila ani u Skotské společnosti pro prevenci krutosti na zvířatech.

Čtěte také: Skotští rebelové opět usilují o nezávislost. Rozpadne se Británie po Brexitu?

Záchranu nakonec zorganizoval Cammy Wilson, moderátor pořadu BBC Landward a střihač ovcí z hrabství Ayrshire poté, co se o Fioně dozvěděl z médií. S pomocí skupiny farmářů a těžké techniky dokázali ovci dostat přes strmý svah. Vzhledem k hmotnosti a velikosti jejího rouna se dle jejich vyjádření jednalo o velmi složitou operaci. To potvrzuje i charitativní organizace na ochranu zvířat.

Farmáři následně Fionu přepravili na farmu. „Půjde na velmi speciální místo, které mnoho z vás velmi dobře zná a kde ji budete moci vídat prakticky celý den,“ sdělil Wilson na Facebooku.

Autor: SVK, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.