08. 11. 2023, 08:10

V Laosu je pervitin levnější než pivo. Drogovému trhu prospívá chaos v Myanmaru

Vientiane – V Laosu stojí jedna pilulka pervitinu 0,25 dolaru. Cena je tak nižší, než základní životní potřeby jako je například jídlo, informuje agentura Al Jazeera. Zatímco ceny ostatních věcí rostou, cena pervitinu klesá. Jedná se o hlavní koridor převozu drog v Asii, vloni bylo v Laosu zabaveno 144 milionu pilulek.

Laos, který nemá dostatek zdrojů na boj s kriminalitou či postačující policejní kontrolu, se potýká s nárůstem dostupnosti pervitinu na svém trhu. Značnou součástí problému je důsledek myanmarského převratu v roce 2021, který uvolnil prostor pro nelegální činnost.

Takzvaný Zlatý trojúhelník, oblast mezi hranicemi Myanmaru, Thajska a Laosu, je již dlouho známým střediskem pro výrobu drog. Dříve se jednalo primárně o opiáty, současně se zde také vyrábí převážně metamfetaminové pilulky a krystalický pervitin.

Čtěte také: Válka proti drogám nestačí. Republikáni by chtěli vojenskou intervenci v Mexiku

S narůstajícím bezprávím je v Myanmaru boj s drogovým podsvětím obtížný. Některé milice pod vedením armády dokonce vydávají svým vojákům pilulky místo jídla, nebo jako výplatu. Díky propustné hranici mezi Myanmarem a Laosem podél řeky Mekong není obtížné drogy do této země propašovat. Odtud se pak dostávají na mezinárodní trh. Současně je na území této země podle odhadů Laoské národní komise pro kontrolu a dozor nad drogami 90 000 drogových uživatelů, což činí přibližně 1% laoské populace.

Laoské úřady se snaží situaci podchytit. Například v říjnu 2021 zabavily největší zásilku drog v Asii vůbec. Jednalo se o 55 milionů metamfetaminových tabletek a 1,5 tuny krystalického pervitinu. Podle nejmenovaného zdroje, který je blízkým mezinárodním pozorovatelem a je se situací v Laosu dobře obeznámen, ale zločinecké sítě zůstávají nedotčeny. Častokrát zůstane řidič vozidel se zabaveným nákladem na svobodě. Podle tohoto zdroje ale je snaha ze strany státu citelná, navzdory tomu, že se objevují tajné dohody mezi zločinci a úředníky.

Autor: domlav, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]