Kyjev – Válka na Ukrajině trvá přes 20 měsíců. Boje se podle některých hlasů přeměnily na opotřebovávací válku v zákopech podobnou první světové válce. Aby se Ukrajina udržela v bojeschopné kondici musí pravidelně doplňovat počty svých vojáků. Mnoho mužů už však na frontě je, a tak se Kyjev chystá do války ve větší míře zapojit ženy, informoval deník New York Times.
Ukrajinská armáda se chystá na přijímání většího počtu vojaček do svých řad. Může za to potřeba bránící se země udržet svou armádu bojeschopnou a počty se vyrovnat agresorovi.
V současné době působí v armádě okolo 43 tisíc žen. Jejich počet od roku 2021 vzrostl o 40 %. Oproti tomu muži své počty za stejný časový úsek více než ztrojnásobili. Ukrajinky jsou nasazené převážně v bojích na jihovýchodní Ukrajině v Záporožské oblasti.
Od začátku ruské invaze se postupně zmírňují dříve platná omezení pro vstup žen do armády. V minulosti nemohly zastávat různé pozice. Nemohly tak působit jako třeba jako třeba velitelky tanků, odstřelovačky nebo řidičky nákladních aut, nesměly dokonce ani střílet z kulometu. Okolnosti ale dopomohly tomu, že nyní všechny tyto pozice zastávat mohou. Zároveň se zvýšil i věkový limit pro vstup do ozbrojených složek ze 40 let na 60 let.
Čtěte také: Konec proseb o zbraně: Ukrajina se chce s českou pomocí stát zbrojařskou velmocí
V armádě se spustil emancipační proces, aby se zajistilo, že ženy mohou bojovat za svou vlast za stejných podmínek jako muži. Mají k dispozici například speciálně střižené uniformy a spodní prádlo nebo přizpůsobenou balistickou ochranu podle tvaru jejich těl.
K iniciativě na zrovnoprávnění žen v armádě se připojilo i mnoho dobrovolnických organizací. Ty pomáhají s výcvikem žen, kde je učí základní vojenské dovednosti. Velmi rozšířený je také trénink v pilotování dronů. K tomu nejsou potřeba žádné specifické vlastnosti, a tudíž to mohou dělat stejně ženy i muži. Velká část žen sloužících v armádě působí právě jako pilotky dronů.
Jednou takovou nevládní organizací zabezpečující vojenský výcvik žen je skupina Valkýra. Jejím tréninkovým cyklem prošlo už okolo 200 žen. A podle zakladatelky projektu Dariji Trebuch každá pátá absolventka narukuje.
Autor: Kuba, Foto Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.