03. 11. 2023, 11:26

Zalužnyj přiznal, že k dosažení průlomu na frontě bude armáda potřebovat nové zbraně

Kyjev – Vrchní velitel ukrajinské armády generál Valerij Zalužnyj v rozhovoru pro The Economist mluvil o vytvoření patové situace podél celé fronty. Ani jedna válčící strana není schopná tu druhou překvapit a dosáhnout průlomu. Generál se obává, že se boje změní v zákopové stejně jako za první světové války.

Vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil generál Valerij Zalužnyj přiznal, že válka dosáhla patu. Ani jedna válčící strana není schopná prolomit frontu a zaznamenat výraznější postup. Na určitých úsecích fronty přitom zuří intenzivní boje.

Ukrajinská armáda by podle něj potřebovala nové technologicky pokročilejší zbraně a vojenské vybavení, aby získala na bojišti výhodu. A tak dokázala překonat ruské obranné linie.

„Jako v první světové válce technologická úroveň obou armád způsobila, že ani jedna strana není schopná podniknout rozhodující překvapivý útok,“ řekl Zalužnyj. Přiznal také, že v tomto roce nepředpokládá žádný „hluboký průlom“. Jde o první případ, kdy vysoce postavený představitel Ukrajiny přiznal, že protiofenzíva nesplnila prvotní očekávání.

Čtěte také: Konec proseb o zbraně: Ukrajina se chce s českou pomocí stát zbrojařskou velmocí

Hlavním důvodem patu na frontě je podle generála srovnatelná technologická úroveň obou armád. Důležitou roli při tom hrají rušičky signálu nebo sledovací GPS zařízení, informoval NYT. Obě strany dokážou blokovat protivníkovy komunikace, což útočící straně znemožňuje vést koordinovaný útok.

Změnu na bojišti by mohly přinést stíhačky F-16, jež by ukrajinské letectvo mělo začít používat v příštím roce. Generál Zalužnyj je však ohledně F-16 skeptický. Podle něj by zásadní rozdíl přinesly na začátku letošní ukrajinské protiofenzívy. Nyní má však Rusko vylepšenou protivzdušnou obranu a stíhačky nemusí být tak efektivní, jak většina odborníků předpokládá.

Opačný pohled na situaci na frontě má Kreml. Jeho mluvčí Dmitrij Peskov v reakci na slova Zalužného řekl, že válka není v patu, a že ruské jednotky budou pokračovat v tlaku na ukrajinské pozice. Mluvil také o tom, že čím dřív si Kyjev uvědomí, že válku nemůže vyhrát, tím dřív se bude bavit o budoucnosti. Není jasné, co tím Peskov myslel. Rusko už dříve oznámilo, že je ochotné jednat o míru jen v případě, že Ukrajina souhlasí se ztrátou svého území. To ale Kyjev odmítá.

Autor: Kuba, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.