03. 11. 2023, 13:19

Poprvé v historii povede americké námořnictvo žena. Vrchní velitelkou se stala Lisa Franchetti

Washington D.C. – Vrchní velitelkou amerického námořnictva se stala admirálka Lisa Franchetti. Stala se tak první ženou v čele amerických ozbrojených sil. Její jmenování je jednou z mála armádních nominací, které Senátem prošly. Republikáni více než půl rok nominace blokují kvůli nesouhlasu s potratovou politikou Pentagonu, informovala BBC.

Americký Senát jmenoval na návrh amerického prezidenta Joea Bidena admirálku Lisu Franchetti do čela tamního námořnictva. Stala se historicky první ženou, jež povede jednu z hlavních skupin amerických ozbrojených sil. Je také první ženou, která usedne na americkém generálním štábu.

Její nominace Senátem prošla v poměru 95 senátorů pro a pouze 1 proti. Jediným senátorem, jenž nesouhlasil s jmenováním admirálky byl Tommy Tuberville, republikán z Alabamy. Během 9 měsíců blokoval přes 400 jmenování do armádních funkcí kvůli potratové politice Pentagonu. Armáda proplácí vojačkám výdaje za cestu v případě, že musí kvůli interrupci cestovat do jiného státu.

Čtěte také: Redneck | Vraždy, univerzity i Dave Chappelle: USA reagují na násilí v Gaze

Během oněch 9 měsíců ale nebyl jediným republikánem, který nominace blokoval, v tomto případě se však jeho kolegové od něj odloučili. Republikánský senátor z Aljašky Dan Sullivan zkritizoval Tubervilla za jeho přístup k nominacím. „Kariéry amerických vojáků jsou trestány kvůli politickému sporu, s nímž nemají nic společného a není v jejich silách ho vyřešit,“ řekl Sullivan na adresu alabamského senátora.

Představitelé armády a demokraté jeho postoj také odsoudili. Podle nich senátor ohrožuje americkou národní bezpečnost.

Senátů chybí ke schválení dalších více než 370 nominací na různé pozice v armádě.

Admirálka má za sebou velmi bohatou kariéru. V minulosti velela šesté flotile amerického námořnictva u Itálie, kde dohlížela na první bojové použití střel Tomahawk na cíle v Sýrii. Byla také v čele amerických námořních sil v Jižní Koreji. Předtím sloužila jako velitelka několika námořních bojových skupin.

Franchetti je první ženou ve vedení amerických ozbrojených sil i přes to, že tamní pobřežní stráži velí admirálka Linda Fagan. Pobřeží stráž je však pod ministerstvem pro vnitřní bezpečnost, a ne pod ministerstvem obrany.

Autor: Kuba, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.