• Voxpot feed
  • 3. listopadu 2023 / 15:40

Omezení dopravy, výuky i dodávek elektřiny. Západní Evropou se prohnala bouře Ciarán

Paříž – Západ Evropy ve čtvrtek zachvátila bouře Ciarán. Zemřelo kvůli ní sedm lidí, informují deník The Guardian a agentura AP. Přívalové deště a prudký vítr připravily o elektřinu tisíce domácností. Extrémní počasí také vedlo ke zrušení dopravních spojení a uzavření škol.

V některých oblastech vítr dosahoval rychlosti až 200 kilometrů v hodině. Na severozápadě Francie vichr poškodil řadu budov a vyvracel stromy ze země, což vedlo k výpadkům elektřiny a významnému omezení dopravy. „Za těchto podmínek mohou být silnice velmi nebezpečné,“ varoval ministr dopravy Clément Beaune. Extrémní počasí ovlivnilo zejména železniční spojení, a to včetně dopravce Eurostar, jenž propojuje Nizozemsko, Belgii, Francii, Německo a Velkou Británii.

Kvůli bouři Ciarán zemřeli ve Francii dva lidé a nejméně 16 dalších utržilo zranění. Popadané větve stromů usmrtily jednu ženu ve španělském Madridu a další tři lidi v Nizozemsku. Jednou z obětí bylo pětileté dítě. Německé úřady informovaly o smrti čtyřicátnice z Bavorska, jež byla na dovolené v pohoří Harz.

Čtěte také: Havaj, ale i Čína nebo Afghánistán. Jaké extrémní projevy počasí letos zasáhly planetu?

„Během letošního teplého podzimu s častými dešti si stromy udržely listy a země nasákla vodou. To nyní znamená vysokou šanci, že se zejména slabší stromy vyvrátí z kořenů a spadnou,“ vysvětluje nizozemská meteoroložka Roosmarijn Knol.

Kvůli popadaným stromům a prudkým dešťům musely přerušit výuku stovky škol na jižním pobřeží Velké Británie. Poryvy větru poškodily střechy budov a tisíce lidí kvůli nim přišlo o elektřinu.

Podle AP už ovšem bouře na území Velké Británie začíná polevovat. Její dozvuky ovšem zaznívají až jihu Španělska a v Portugalsku. Tamní úřady varovaly, že mořské vlny na severním pobřeží Atlantického oceánu dosahují výšky až devět metrů.

Autorka: anče, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny