• Voxpot feed
  • 26. září 2023 / 17:05

Německo příští rok sníží zdroje federální pomoci uprchlíkům na polovinu

Berlín – Ministerstvo financí v úterý oznámilo, že Německo plánuje snížit v příštím roce o polovinu podporu určenou k přijímání a integraci uprchlíků. Píše server Reuters.

Důvodem pro tento krok je prudký růst inflace a zpomalení ekonomiky.

Berlín po migrační krizi v letech 2015 a 2016 poskytoval spolkovým zemím měsíční paušál na osobu podle počtu uprchlíků a staral se o náklady na ubytování a jejich začlenění. S poklesem příchozích uprchlíků v posledních letech však 16 spolkových zemí prosadilo, aby Berlín vyčlenil na tyto výdaje pevnou částku bez ohledu na jejich počet.

Čtěte také: Explained | Nová krize? Migrace do EU v 10 otázkách

Po invazi Moskvy na Ukrajinu v únoru 2022 hledalo v Německu útočiště více než 1 milion Ukrajinců. Počet uprchlíků z jiných zemí vyskočil v roce 2022 oproti roku 2019 přibližně o 50 %. Berlín tak musel vynaložit dalších asi 28 miliard eur na pomoc.

Vzhledem k tomu, že ve spolkovém rozpočtu na příští rok chybí 20 miliard eur, plánuje Berlín snížit zemím vyčleněné peníze v této oblasti.

K omezení migrace vyzvala i spolupředsedkyně Zelených Ricarda Lang, jejíž strana je obvykle známá tím, že v této otázce prosazuje umírněný kurz. Kritizovala klíčové představitele za to, že nedělají dost pro to, aby žadatelé o azyl bez pádného důvodu k pobytu byli posíláni zpět do svých domovských zemí.

V Německu roste napětí v souvislosti s migrací, která jako téma posiluje především krajně pravicovou stranu Alternativu pro Německo (AfD).

Minulý týden německá ministryně vnitra Nancy Faeser (SPD) navíc oznámila, že Berlín vede rozhovory s Českem a Polskem o zavedení pohraničních kontrol.

Autorka: hedr, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny