Politika

08. 01. 2024, 18:01

Němečtí zemědělci blokují silnice. Protestují proti rušení daňových úlev

Němečtí zemědělci na protest proti chystaným vládním škrtům zablokovali několik dálničních nájezdů a silnic po celé zemi. Protestovat mají přitom v plánu celý týden. „Žádné pivo bez farmářů,“ stálo na jednom z protestních transparentů, informuje agentura Reuters.

Zemědělci nesouhlasí s plány na snížení dotací na naftu a daňových úlev pro zemědělská vozidla. Traktory na silnicích vyvolali značnou pozornost, ale vláda v Berlíně uvedla, že o dalších změnách plánů na postupné rušení zemědělských dotací neuvažuje.

Vicekancléř Robert Habeck varoval, že protest zemědělců by mohly zneužít okrajové skupiny. V některých německých regionech se krajně pravicovým skupinám podařilo proniknout do centra demonstrací a v některých případech je i řídit. Ústřední německé sdružení zemědělců se opakovaně od krajně pravicových stran distancovalo .

Novou stranu v pondělí založila Sahra Wagenknecht bývalá členka Die Linke. Nová strana s názvem Sahra Wagenknecht Alliance – Rozum a spravedlnost má kombinovat levicový přístup k ekonomice s restriktivními názory na migraci, píše agentura AP.

Přečtěte si také o německé energetice: Německo vstoupilo do bezjaderné budoucnosti. A zároveň do problémů s plněním klimatických závazků

Autor: fib / Foto: Traktory s Braniborskou bránou v pozadí / Zdroj: Shutterstock