20. 03. 2023, 08:06

Nový Zéland je další zemí, která zakazuje TikTok na parlamentních mobilech

Wellington – Nový Zéland se podle CNN připojuje k úsilí Spojených států omezit sociální síť TikTok na telefonech napojených na parlament. Aplikaci odstraní na všech oficiálních zařízeních s přístupem do novozélandského zákonodárného sboru do konce letošního března. Jeho členové si ji pak už nebudou moci znovu stáhnout.

V pátečním prohlášení uvedl Rafael Gonzalez-Montero, výkonný ředitel novozélandské parlamentní služby, že rizika spojená s ponecháním aplikace nejsou přijatelná. „Toto rozhodnutí bylo učiněno na základě analýzy našich vlastních expertů a po diskuzi s našimi kolegy napříč vládou i mezinárodně,“ napsal.

Odborníci na kybernetickou bezpečnost na Novém Zélandu doporučili, aby byla aplikace odstraněna ze všech zařízení s přístupem do parlamentní sítě. Zákonodárci si aplikaci mají odinstalovat i ze svých soukromých zařízení. V případě, že tak neučiní, k parlamentní síti jim bude znemožněn přístup.

Omezení používání sociální sítě TikTok na vládních zařízeních zavádí stále více západních zemí. Mají obavy o národní bezpečnost. Platformu totiž vlastní technologický konglomerát se sídlem v Pekingu. Kvůli čínskému právnímu prostředí tak rostou obavy o to, jak se s množstvím sesbíraných dat z aplikace nakládá.

mik