20. 03. 2023, 09:43

Putin ocenil Peking za porozumění skutečných příčin rusko-ukrajinského konfliktu

Moskva/Peking – V předvečer návštěvy čínského prezidenta Xi Jinpinga v Moskvě vyjádřil ruský prezident Vladimir Putin v čínských listech vděk za konstruktivní postoj Pekingu v konfliktu na Ukrajině, informuje o tom zpravodajský web Deutsche Welle. Ruský prezident zároveň uvedl, že rusko-čínské vztahy jsou na „nejvyšším bodu“. Jedná se o první oficiální návštěvu čínského prezidenta od počátku invaze Ruska na Ukrajinu.

Putin před oficiálním pondělním příjezdem čínského prezidenta do Moskvy vyjádřil vděk za chápavý postoj, který Peking v rusko-ukrajinském konfliktu dlouhodobě zachovává, a reálným důvodům, které ke konfliktu podle Moskvy vedly. Čína dlouhodobě zachovává na veřejnosti neutrální postoj, přičemž je trvale kritická vůči sankcím, které uvalily západní země na Moskvu.

Oficiální návštěvě předcházelo Čínou zveřejněné dvanáctibodové memorandum, které volalo po dialogu mezi Čínou a Ukrajinou. V návaznosti na dokument, který Čína zveřejnila minulý měsíc, Xi Jinping napsal pro ruský deník Rossijskaja Gazeta, že „komplexní problémy nemají jednoduchá řešení.“ V Pekingu panuje víra, že návštěva v Moskvě bude znamenat průlom ve vedení mírových rozhovorů o konci války na Ukrajině.

Ukrajina čínské snahy vítá s mírnou opatrností. Kyjev však uvádí, že urovnání vztahů mezi zeměmi by vyžadovalo stažení ruských jednotek, které v průběhu invaze Moskva zabrala, a to včetně území Krymu, jenž Rusko anektovalo již v roce 2014.

hope