• Voxpot feed
  • 4. srpna 2023 / 16:30

Odlesňování v Brazílii je na šestiletém minimu

Brasília – Podle údajů kosmické agentury INPE klesla míra odlesňování brazilské Amazonie na nejnižší úroveň za posledních šest let. Informuje o tom zpravodajský web BBC.

Agentura INPE uvedla, že v červenci letošního roku bylo v Brazílii vykáceno 500 km² deštného pralesa, což je o 66 % méně než ve stejném měsíci loňského roku.

Tento pokles koresponduje se slovy brazilského prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy, který při svém lednovém nástupu do funkce přislíbil, že do roku 2030 ukončí odlesňování.

Bývalý krajně pravicový prezident z let 2019 až 2022 Jair Bolsonaro naopak považoval prales za zdroj bohatství a podporoval zájmy těžařů nebo chovatelů dobytka. Kvůli tomu se výrazně rozšířily odlesněné plochy. Osekal rozpočet agentur na ochranu Amazonie nebo původních obyvatel.

Čtěte také: Zpackaná protiofenzíva? „Chce to ještě čas,“ míní analytik

Údaje zveřejněné agenturou INPE rovněž ukazují, že úřady pronásledují osoby, které se podílejí na nezákonné těžbě dřeva. Pokuty uložené za prvních sedm měsíců tohoto roku přesáhly 400 milionů dolarů. To je nárůst téměř o 150 %.

Tyto zprávy přicházejí jen několik dní před regionálním summitem o Amazonii. Toho se budou účastnit vedoucí představitelé zemí, které tento největší deštný prales sdílejí.

Autor: adne, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny