22. 06. 2023, 14:17

Pátrání po ztracené turistické ponorce pokračuje, kyslík v ní ale dochází

Newfoundland – Pátrání po turistické ponorce, která měla za cíl ponořit se k vraku potopeného Titaniku, podle deníku Marca pokračuje. Plavidlo se ztratilo na začátku týdne, od té doby probíhá pátrací mise po pohřešovaných pasažérech.

Čtěte také: Získali jsme deník ruského velitele. Popisuje začátek invaze od překročení hranice až do své smrti 

Na palubě ponorky s názvem Titan je pět lidí. Když se blížila ke konci dvouhodinového ponoru, ztratila kontakt se svou podpůrnou lodí. Čas nyní hraje proti pátracímu týmu. Ponorka měla podle slov společnosti OceanGate Expeditions, která ji provozovala, kyslík na 96 hodin.

Nádrže s kyslíkem se pravděpodobně vyčerpají v určitém okamžiku ve čtvrtek 22. června. Přesný čas ale nelze jednoznačně určit. Závisí to na více faktorech, jako třeba zda má ponorka stále sílu, nebo zda se podařilo lidem na palubě zůstat v klidu.

Dnes v místě zasahovala dvě dálkově ovládaná hlubinná plavidla, z nichž jedno dosáhlo i mořského dna. Oblast, kterou prohledávají letadla i lodě, je podle BBC velká 10 000 čtverečních mil. Do pátraní je nasazen i francouzský ponorný robot Victor 6000. Ten je schopný dosáhnout mořského dna a přenášet z něj obraz. Turistická ponorka by totiž mohla být v hloubce až 4000 metrů.

Autor: mik

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]