26. 07. 2023, 11:30

Peking odvolal z funkce svého ministra zahraničí Čchin Kanga

Peking – Peking odvolal z funkce ministra zahraničních věcí Čchin Kanga. Ten se už měsíc neobjevil na veřejnosti. Kangovo místo prozatím převezme jeho předchůdce Wang I, píše britský deník The Guardian.

V Číně se množí spekulace o jeho osudu. Státní agentura Sin-chua se totiž omezila pouze na skoupé prohlášení o jeho odvolání. Dodala, že prezident Si Ťin-pching „podepsal prezidentský příkaz k provedení rozhodnutí“, tvrdí agentura AFP. Ministr přitom platil za chráněnce samotné hlavy státu.

Čínské ministerstvo zahraničí původní informace o Kangově zmizení zdůvodňovalo jeho zdravotními problémy. V čínském online prostoru ale přibývají spekulace o jeho údajné aféře s prominentní novinářkou režimu.

Čtěte také: Klíč k nové španělské vládě drží separatisté. Cesta k ní vede přes ústupky

Jmenování nové tváře zabere čas – podle komentátorů čínské politiky to bude v březnu následujícího roku. Režim se totiž chystá možné nástupce „důvěrně prověřit“.

Na přechodnou dobu se tak do čela ministerstva vrací Wang I. Ten vedl čínskou zahraniční politiku od března 2013 do loňského prosince, kdy politbyro strany rozhodlo právě o Kangově jmenování. Od staronového ministra si Peking slibuje stabilizaci své diplomacie.

Autor: hope, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]