04. 08. 2023, 09:00

“Píšu jako rukojmí.” Svržený nigerský prezident požádal USA o pomoc

Niamey – Svržený nigerský prezident vyzval USA a celé “mezinárodní společenství”, aby po převratu z minulého týdne pomohly “obnovit ústavní pořádek.” Varoval také před možným ruským vlivem v regionu prostřednictvím Wagnerovy skupiny, která již působí v sousedních zemích. Informace přináší web BBC.

“Píšu jako rukojmí,” napsal v novinovém článku pro Washington Post prezident Mohamed Bazoum. Rovněž v něm upozornil na vazby vůdců převratu na ruskou žoldnéřskou skupinu Wagner. “Celá oblast centrálního Sahelu by se mohla dostat pod ruský vliv prostřednictvím skupiny Wagner, jejíž brutální terorismus se naplno projevil na Ukrajině,” napsal Bazoum.

Čtěte také: Zpackaná protiofenzíva? „Chce to ještě čas,“ míní analytik

Podle USA ale nic nenasvědčuje tomu, že by se na svržení Bazouma Wagnerovci podíleli. Jejich lídr Jevgenij Prigožin ovšem označil převrat za triumf. Ruská vláda přitom oficiálně vyzvala k návratu svrženého prezidenta k moci. Vojenský převrat byl odsouzen i na mezinárodní úrovni, včetně EU, OSN a USA.

V již zmíněném novinovém článku Bazoum zdůraznil, že v případě úspěchu bude mít puč “zničující důsledky pro naši zemi, náš region a celý svět.” Niger je také významným producentem uranu. Pod vedením Bazouma byl klíčovým spojencem Západu v boji proti islamistickým radikálům v Sahelu.

Ve čtvrtek vyšly do ulic nigerského hlavního města Niamey tisíce lidí na demonstraci na podporu převratu a kritiku ostatních západoafrických zemí za uvalení finančních a obchodních sankcí na Niger.

Autor: adne, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]