13. 09. 2023, 09:30

Po ničivých záplavách v Libyi úřady pohřešují na 10 tisíc lidí

Tripolis – Bouře Daniel způsobila na východě Libye ničivé záplavy. Nejvíce zasažené je přístavní město Derna. Část viny se dává vládě, která situaci podle kritiků podcenila a na možné záplavy zemi nedokázala dostatečně připravit, informoval deník Guardian.

Bouře Daniel, která v minulém týdnu pustošila velkou část Řecka, zasáhla také Libyi. Způsobila ničivé záplavy. Podle informací libyjských úřadů zahynulo přes 5 tisíc lidí. Počet obětí ale pravděpodobně ještě poroste.

Podle Červeného půlměsíce se momentálně pohřešuje až 10 tisíc lidí. Nejvíce zasaženým bylo město Derna na východě země, kde došlo k zhroucení dvou přehrad a vylití vody do okolí.

Libyjský zástupce Mezinárodní zdravotnické organizace Rami Elshaheibi přiznal, že situace ve městě je „katastrofální“.  Podle libyjského ministra pro civilní letectví Hichema Chkiouata ničivé záplavy zničily více jak čtvrtinu města. Na hřbitovech se postupně vrší mrtvá těla a identifikace jde jen velmi pomalu.

Čtěte také: Severní Koreu po covidové izolaci drtí hlad. S obnovením obchodu však vedení země nepospíchá

Šéf libyjského úřadu pro mimořádné situace Osama Aly řekl, že země nebyla na podobnou katastrofu připravená, protože tamní vláda nepředvídala, že by k něčemu podobnému mohlo dojít.

Vláda špatně vyhodnotila meteorologické podmínky, jež nasvědčovaly, že podobná katastrofa může přijít, a tím pádem nedokázaly evakuovat obyvatelstvo.

Akademická zpráva z roku 2022 varovala, že případné záplavy podobné těm ničivým z roku 1959, by způsobily zhroucení jedné z přehrad poblíž města. Přesto ale tamní politici neposílili bezpečnost přehrad ani nepřijali žádné další kroky.

Jedním z důvodů je to, že je země mocensky rozdrobena mezi dvě soupeřící vlády. Neexistuje tedy téměř žádná funkční vládní politika, která by problémy řešila, napsala AP.

Autor: Kuba, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.