13. 11. 2023, 13:56

Po svátku Diwali se v Dillí rapidně zhoršila kvalita ovzduší

Dillí – Obyvatelé indického hlavního města Dillí se po svátku Diwali probudili do oblohy plné kouře. Kvalita ovzduší se výrazně zhoršila, jelikož lidé odpalovali ohňostroje i navzdory zákazu. Informace přináší web BBC.

Dillí se již několik týdnů potýká s toxickým ovzduším. Vláda dokonce ve školách vyhlásila předčasné zimní prázdniny. Indický nejvyšší soud rovněž zakázal používání petard během hinduistického svátku a povolil pouze ty se sníženými emisemi. Takové omezení vláda v Dillí prosazuje již několik let, ale toto pravidlo se příliš nedodržuje.

Čtěte také: Když v Dillí houstne dým: Nepoloží-li vás 50 cigaret denně, vydržíte i pobyt v severní Indii

V pondělí ministr životního prostředí Dillí Gopal Rai tvrdil, že představitelé hinduistické nacionalistické strany Bharatiya Janata Party (BJP), která je v Dillí v opozici, “podněcovali” lidi k zapalování petard.

Podle aplikace Sameer, která poskytuje hodinové aktualizace na základě údajů Federálního úřadu pro kontrolu znečištění, byl v pondělí ráno index kvality ovzduší (AQI) na 37 monitorovacích stanicích v Dillí vyšší než je 200, přičemž na několika místech byly naměřeny hodnoty vyšší než 350. To je 13krát až 20krát vyšší, než je doporučená hodnota Světové zdravotnické organizace. Podle plicních specialistů je dýchání toxického vzduchu v hlavním městě srovnatelné s kouřením 25-30 cigaret denně.

Podle odborníků může dlouhodobé vystavení vysokým úrovním znečištění způsobit lidem nepříjemné pocity a dýchací potíže. Může také vyvolat podráždění kůže a očí a způsobit závažná neurologická, kardiovaskulární a respirační onemocnění, jako jsou astma nebo rakovina. Způsobuje to zvýšenou úmrtnost.

Autor: adne, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]