24. 06. 2023, 07:57

Počet útoků nožem v Anglii v roste. Lidé si ale na kriminalitu zvykli

Nottingham – Ačkoliv je Nottingham obecně bezpečným městem, před dvěma týdny tam došlo k ubodání tří osob. Tisíce lidí se proto sešly na náměstí, aby uctily památku obětí. Útoky nožem jsou v Anglii v posledních letech stále častější, nejrizikovějšími lokalitami jsou hrabství West Midlands a hlavní město. Tamní obyvatelé si ale zvykli, že se některým čtvrtím musejí vyhýbat.

Britský Nottingham je především studentským městem. Nacházejí se tu dvě univerzity a ve většině domů žijí vysokoškoláci. Nedávné útoky, během kterých zemřeli dva studenti a muž ve středním věku, městem ale otřásly. „Zaskočilo mě to. Zvlášť proto, že jsem se v Nottinghamu cítila obecně bezpečně. Jak se ale ukázalo, vždycky se může objevit někdo, kdo jen tak zaútočí na kolemjdoucí,“ říká studentka Metropolitní univerzity Zuzana Toufarová, která poslední semestr trávila studiem na Nottingham Trent University.

Podivní lidé pokřikují na kolemjdoucí ženy

Necelý týden po tragickém neštěstí se na náměstí sešly tisíce lidí, aby uctily památku obětí. Pachatel v úterý 13.června nejprve pobodal tři osoby v centru a následně najel s odcizenou dodávkou do dalších chodců. Ti střet s útočníkem přežili. Podezřelý muž je momentálně ve vazbě. Podle dostupných zdrojů měl útočník v minulosti psychické problémy, tamní úřady teď zkoumají motivy jeho činů.

Podle zprávy zveřejněné britským parlament se roční počet útoků nožem v březnu 2022 zvýšil o 34 procent v porovnání s rokem 2010. „Víc jsem přemýšlela, do jakých čtvrtí půjdu. Občas jsem totiž natrefila na části Nottinghamu, kde jsem se bezpečně necítila a snažila jsem se odtamtud co nejrychleji zmizet. Když jsem si ta místa pak vyhledávala na internetu, zjistila jsem, že jsou známé vyšší kriminalitou,“ popisuje Toufarová. Dodává, že v Praze se v tomto ohledu cítí lépe.

I Charlotte Boilly, studentka francouzské univerzity v Lille, strávila posledních pět měsíců v Nottinghamu. Podle svých slov se v Anglii cítila podobně jako ve Francii, dodala ale, že se některým částem snažila vyhýbat: „Nejhorší bylo asi okolí Old Market Square, kde člověk většinou narazí na opilé a podivné lidi, kteří většinou pokřikují na kolemjdoucí ženy. Jednou jsem tam čekala na kamarádku a všimla si, že mě pronásleduje nějaký muž. Chodil vyloženě za mnou a vypadal podezřele. Když přišla kamarádka, zmizel. Z toho důvodu jsem se této části města radši vyhýbala.“

Zkušenosti dívek potvrzuje i Nicholas Walsh, který druhým rokem studuje na University of Nottingham. „V jistých částech města se člověk nechce úplně pohybovat. Jednou z těch riskantních čtvrtí je třeba Radford,“ říká. Právě v Radfordu se nachází Ilkeston Road – ulice, ve které pachatel pobodal studenty stejné univerzity, kterou Walsh navštěvuje.

V Británii platí zákaz nošení nožů

Nottingham podle Walshe není nebezpečným místem, zároveň ale dodává, že ke zločinům ve městě dochází. „Když jsem byl v prváku, v parku poblíž školy došlo k pobodání. A letos v mojí čtvrti někdo rozmlátil a vykradl několik aut, jedno patřilo spolubydlícímu. Spolužák mi taky nedávno posílal video, jak se dva kluci v maskách snaží na chodníku vzájemně pobodat. Dělo se to za bílého dne, pár ulic odtud,“ líčí s tím, že podobné situace zažilo mnoho jeho známých. Doplňuje ale, že oproti Londýnu – ze kterého pochází – je Nottingham klidným a bezpečným městem.

Právě Londýn patří společně s hrabstvím West Midlands mezi lokality, kde jsou útoky nožem (či jiným ostrým předmětem) v porovnání se zbytkem země nejčastější. Nárůst útoků a přepadení je tak důvodem, proč ve Velké Británii platí zákaz nošení nožů na ulici. Výjimkou jsou skládací kapesní nože, bez zamykacího systému, s čepelí do 7,5 centimetrů, jak uvádí britská vláda na svých stránkách.

Podle Walshe jsou útoky a loupežná přepadení v hlavním městě běžné: „K pobodání dochází často. Když jsem byl ještě na základní škole, každý druhý týden se stávalo, že zastávka, ze které jsem měl jet byla uzavřená, protože tam někoho pobodali a postřelili. V Londýně se podobné věci dějí pořád. Ale když tu člověk bydlí, tak je zvyklí a ví, jakým místům se večer vyhnout.“

Autor: Barbora Kučerová

Přečetli jste si víkendovou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]