18. 06. 2023, 07:37

Polsko se znovu bouří kvůli interrupcím. „Nemocnice porušila práva pacientky,“ uznal tamní ombudsman

Varšava – Dorota Lalik zemřela v květnu, protože jí polští lékaři neřekli pravdu o jejím zdravotním stavu. Podle tamního ombudsmana pro práva pacientů měla nemocnice těhotné Lalikové sdělit, že jí interrupce může zachránit život. Případ otřásl Polskem a demonstranti opět vyšli do ulic, píše list The Guardian.

„Přestaňte nás zabíjet,“ skandovali ve středu večer demonstranti po celém Polsku. Rozhořčený dav znovu požadoval legalizaci potratů poté, co se médii šířily zprávy o těhotné ženě, která minulý měsíc zemřela v polské nemocnici.

Podle tamního ombudsman pro práva pacientů Bartlomieje Chmielowiece měla 33leté Dorotě Lalik nemocnice Jana Pavla II. říct, že jí interrupce může zachránit život. Zatajením této informace došlo k porušení práv pacientky. Lalik zemřela v nemocnici v Novém Targu na jihu země 24. května, tři dny po hospitalizaci.

„Nikdo nám nesdělil, že nemáme prakticky žádnou šanci na zdravé miminko. Celou dobu nám dávali falešnou naději. Vše bude v pořádku. V nejhorším případě mělo být dítě nedonošené. Nikdo nám nedal možnost ani šanci zachránit Dorotu, neřekl nic o ohrožení jejího života,“ citoval manžela Lalik list The Guardian.

V roce 2021 zemřela v dalším polském městě Pština za podobných okolností 30letá Izabela. Její zdravotní stav by kritický, ale doktoři čekali na to, až dítěti přestane bít srdce. Než se tak stalo, matka zemřela. Její smrt před dvěma lety vyvolala vlnu protestů a upozornila na způsob, jakým vládní rozhodnutí z roku 2020 dopadá na těhotné ženy, které se potýkají se zdravotními komplikacemi.

Interrupce je v Polsku legální v případě, že těhotenství ohrožuje matku na životě nebo je důsledkem trestného činu, například znásilnění. Polský tribunál nicméně označil potraty kvůli „abnormalitám“ plodu za protiústavní.

Podle Jolanty Budzowske, právničky zastupující rodiny Lalikové a Izabely, mělo toto rozhodnutí na polské lékaře „mrazivý efekt“. „Pokud lékaři provedou potrat příliš brzy a státní zástupci poté usoudí, že matce žádné nebezpečí nehrozilo, mohou jim hrozit až tři roky vězení,“ řekla Guardianu už v roce 2021.

Marta Lempart, zakladatelka organizace Celopolská stávka žen, která organizovala mnohé z protestů, řekla: „Všechny těhotné ženy jsou v nebezpečí v okamžiku, kdy jsou převezeny do polské nemocnice. Znovu jsme viděli, jak lékaři lhali a klamali rodinu a pasivně vyčkávali, zatímco pacient zemřel na sepsi.“

Podle Lempart se pacientky bojí lékařů, protože nevědí, zda je v případě ohrožení života skutečně zachrání. „Polská legislativa proti potratům je velmi restriktivní. Lékaři ale odmítají přistupovat k potratům, které jsou legální. Jejich výklad zákona je tak přísnější než ten vládní,“ dodala pro Guardian.

Polské ministerstvo zdravotnictví zareagovalo na smrt Lalik  návrhem vytvořit týmem expertů podrobnější standardy pro porodníky.

„V Polsku má každá žena, jejíž zdraví a život je v ohrožení, právo ukončit těhotenství. To znamená podstoupit potrat,“ řekl v pondělí ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. „Zdraví neznamená jen to fyzické, ale také to duševní,“ dodal.

Bývalý ředitel nemocnice, ve které Lalik zemřela, v roce 2005 údajně prohlásil, že nemocnice neprovede žádný potrat, protože je tento postup v rozporu s „božím zákonem a papežovým učením“. Podle polských noviny Gazeta Wyborcza v této nemocnici neproběhl žádný potrat minimálně od roku 2018.

Současný ředitel nemocnice Marek Wirzba je místním radním pravicové strany Suverénní Polsko. Ta je označována za „katolicko–nacionalistickou“ a podporuje zákaz potratů. Nemocnice ale popřela spojitost mezi úmrtím Lalik a politickou orientace ředitele nemocnice.

Podle aktivistky Lempart je potřeba se na porod v Polsku připravit: „Ne každý si uvědomuje, že pokud jste těhotná žena v polské nemocnici, možná se z ní nevrátíte živá. Musíte mít připravené číslo na právníka, případně i na média. Musíte bojovat, dohadovat se a nevěřit ani jednomu slovu, které vám někdo řekne, protože možná nezůstanete naživu. Proto protestujeme. Chceme spustit poplach: pokud jste těhotná, může se to stát i vám, pokud nejste připravená za svůj život bojovat.“

Autor: Barbora Kučerová

Přečetli jste si víkendovou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]