13. 10. 2023, 12:20

Příliš mocné gangy. Na Haiti s nimi musí spolupracovat i Mezinárodní výbor Červeného kříže

Port-au-Prince – Mezinárodní výbor Červeného kříže musí být v dennodenním kontaktu s lídry gangů, aby doručil humanitární pomoc do určených míst na Haiti. Vliv gangů na ostrově je totiž obrovský, informovala BBC.

Zhruba 300 kriminálních gangů je aktivních po celém Haiti. Jejich vliv je tak velký, že téměř 80 % hlavního města Port-au-Prince je pod jejich kontrolou. Generální ředitel Mezinárodního výboru Červeného kříže Robert Mardini pro BBC hovořil o tom, jak těžké je pro humanitární organizaci v tom prostředí fungovat.

Pro obyvatele ostrova je velmi obtížné se po zemi pohybovat, protože je občas téměř nemožné přecházet mezi oblastmi ovládanými různými gangy. Dopadá na ně také obrovská míra násilí, která je s přítomností gangů svázaná.

Čtěte také: Mise „Kozel zahradníkem“: Keňa chce zbavit Haiti násilí, svůj lid ale sama terorizuje

To má vliv i na fungování zdravotnických zařízení a služeb. Mnoho z nich v posledních letech přestalo kvůli všudypřítomnému násilí fungovat. Haiti trpí také palčivým nedostatkem sanitek, a tak je většina pacientů do nemocnic přepravována například na motorkách.

V tomto prostředí na ostrově operuje organizace, která je pro obyvatele stěžejní při poskytování základní zdravotnické služby. Zástupci organizace musí s gangy na denní bázi „spolupracovat“, aby doručili humanitární pomoc lidem, kteří jsou na ní závislí.

Mardini BBC prozradil, že výbor plánuje v příštím roce zvýšit humanitární pomoc na ostrově, aby uspokojil rostoucí nároky obyvatel. „Když na vaší humanitární pomoci závisí osud pěti milionů lidí, máte etickou a morální zodpovědnost jim pomoci,“ řekl Mardini.

Zároveň vyzval mezinárodní společenství, aby bralo na situaci na Haiti větší zřetel a pomohlo zvrátit osud ostrova.

Autor: Kuba, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.