24. 11. 2023, 09:27

První rukojmí se dostanou na svobodu. Izrael výměnou propustí 39 palestinských vězňů

Jeruzalém – Od pátečního rána začal platit čtyřdenní klid zbraní mezi Izraelem a palestinským ozbrojeným hnutím Hamás. Během těchto 96 hodin by mělo dojít k propuštění celkem 50 rukojmí výměnou za 150 Palestinců vězněných v izraelských věznicích, uvedla BBC

Během pátečního dne by se mělo do Izraele vrátit 13 rukojmích, zbylých 37 během dalších tří dnů. Jakmile se oněch 13 rukojmí dostane na svobodu, Izrael propustí 39 palestinských vězňů. Tento proces se bude opakovat každý den během klidu zbraní.

Rukojmích se nejprve ujme Červený kříž. Jeho zástupci je poté převezou do Egypta, kde je čeká zdravotní vyšetření a až odtamtud se vydají do Izraele.

Čtěte také: Příměřím válka nekončí. Izrael k propuštěným rukojmím novináře nepustí, říká expert

V rámci dohody se podařilo dojednat také zvýšený přístup humanitární pomoci do Pásma Gazy. Egypt oznámil, že každý den do oblasti dopraví 130 tisíc litrů paliva. Denní spotřeba v Gaze je však více než jeden milion litrů. Zástupci světového potravinového programu, organizace OSN, která pomáhá zajišťovat potravinovou bezpečnost po světě, uvedla, že má na hranicích s Gazou připravených více než 100 nákladních aut plných potřebných zásob.

Podle organizace Oxfam objem pomoci, která se plánuje do Gazy dodat v následujících čtyřech dnech, zdaleka nestačí. Tamní lidé podle ní potřebují daleko víc.

O možnostech, jak dostat humanitární pomoc do Gazy, chce v pátek s palestinskými lídry jednat nový britský ministr zahraničí David Cameron. „Hledíme na všechny možnosti, jak pomoc do oblasti dostat,“ řekl pro BBC.

Autor: Kuba, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]