28. 11. 2023, 16:45

Putin podepsal nový státní rozpočet. Výdaje na armádu pravděpodobně poprvé překonají výdaje na sociální oblast

Moskva – Ruský prezident Vladimir Putin podepsal návrh státního rozpočtu na další tři roky. Ten zvyšuje výdaje o 25 % a rekordní částku přisuzuje vojenským účelům, píší agentury APReuters.

Nový rozpočet počítá s výdaji ve výši 36,6 bilionu rublů a očekávaným schodkem 1,595 bilionu rublů.

Mimořádně vysoká část rozpočtu bude vynaložena obranu a bezpečnost. Předpokládá se, že na tyto sektory bude vynaloženo asi 40 % všech rozpočtových výdajů. Výdaje na obranu se tak oproti roku 2023 zvýší skoro o 70 %. Přibližně 30 % fiskálních výdajů na rok 2024 nový rozpočet alokoval na ozbrojené síly. Část rozpočtu je nicméně tajná.

Čtěte také: „Hodně peněz? Zbohatneme.“ Jak tři Rusové dodávali z USA součástky do zbraní pro ruskou armádu

Podle předsedy Státní dumy Vjačeslava Volodina je rozpočet vypracován speciálně pro financování armády a zmírnění dopadu mezinárodních sankcí. Richard Connolly, expert na ruskou armádu a ekonomiku působící na think-tanku Royal United Services Institute (RUSI) v Londýně, rozpočet komentoval slovy, že jeho cílem je „vypořádat se s válkou na Ukrajině a připravit se na trvalou vojenskou konfrontaci se Západem“. Jedná se podle něj o „rozsáhlou remilitarizaci ruské společnosti“.

Nový rozpočet přichází nedlouho před prezidentskými volbami, které by se v Rusku měly konat v březnu 2023. AP píše, že rekordní nezaměstnanost, vyšší mzdy a cílené sociální výdaje by měly Kremlu pomoci překonat domácí dopady orientace ekonomiky na armádu. V dlouhodobém horizontu by ale podle analytiků mohly představovat problém.

Autor: SVK, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]