25. 08. 2023, 08:18

Putin prolomil mlčení. Byl to talentovaný člověk, ale udělal chyby, řekl o Prigožinovi

Moskva – Ruský prezident Vladimir Putin poprvé veřejně promluvil o havárii letadla, při které údajně zemřel šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin. Prohlásil o něm, že to byl “talentovaný člověk”, který “v životě udělal vážné chyby,” informují zpravodajské weby BBCPolitico.

Putin vyjádřil soustrast rodinám všech deseti osob, které se zjevně nacházeli na palubě letadla, jež se ve středu zřítilo. Přestože mluvil o Prigožinovi v minulém čase, jeho smrt výslovně nepotvrdil.

“Chtěl bych především vyjádřit slova nejupřímnější soustrasti rodinám všech, kteří zahynuli,” řekl v přenosu ze své kremelské rezidence. “Jsou to lidé, kteří se významně zasloužili o naši společnou věc boje proti neonacistickému režimu na Ukrajině,” dodal.

Ruský vůdce také pochválil Prigožina a jeho bojovníky, zejména za jejich akce na Ukrajině. “V životě udělal vážné chyby. Ale dosáhl výsledků jak pro sebe, tak pro obecné blaho, když jsem o to požádal – jako v posledních několika měsících,” vyjádřil se o šéfovi wagnerovců.

Čtěte také: Letadla na odpis nyní hasí Evropu. Jak sílící požáry dokážou změnit byznys plán

Od středeční letecké nehody se spekuluje o tom, zda byl Prigožin opravdu na palubě a co bylo příčinou havárie. Jednou z vyšetřovaných teorií je, že na palubu byla propašována bomba. Tento narativ uvádějí ruská média. Na kanálu Telegram, jenž je spojen s Prigožinem, se objevila teorie, že letadlo bylo sestřeleno ruskými protiletadlovými silami. To se ovšem zatím nepotvrdilo.

Americký prezident Joe Biden naznačil zapojení Putina do letecké havárie. “V Rusku se nestane mnoho věcí, za kterými by nestál Putin. Ale nevím dost na to, abych znal odpověď,” řekl Biden několik hodin po pádu letadla.

Autor: adne, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]