24. 08. 2023, 11:00

Řada Ukrajinců nevěří, že je Prigožin po smrti. V Petrohradě Rusové truchlí a zapalují svíčky

Moskva – Údajnou smrt šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina při letecké havárii zatím Kreml ani ministerstvo obrany oficiálně nepotvrdily. Ukrajinci se mezitím zajímají o to, jaký vliv to bude mít na probíhající boje, a také na dění v Rusku. Informují o tom zpravodajské weby BBC, ReutersSky News.

Podle Jamese Waterhouse z kyjevského BBC mají lidé na Ukrajině pro Prigožina jen velmi málo sympatií. “Je to vůdce žoldnéřské skupiny, která podnikla jedny z nejbrutálnějších bojů na Ukrajině,” říká Waterhouse. Mnoho Ukrajinců doufalo, že ruský prezident Vladimir Putin bude “nějak svržen”, a Prigožinova vzpoura, i když se nezdařila, byla považována za začátek tohoto procesu. Podle něj mnoho Ukrajinců nevěří, že je vůdce žoldáků opravdu po smrti a čekají až to ruské úřady oficiálně potvrdí.

Novinář z agentury Al Jazeera Rob McBride pak upozornil, že ukrajinské úřady teprve čekají na to, jaký dopad bude mít Prigožinova smrt na probíhající boje. Podle něj si mnozí Ukrajinci myslí, že za pádem letadla stojí ruský prezident Putin. “Ukrajinci se zajímají, co by to v širším hledisku mohlo znamenat pro dění v Rusku,” doplnil McBride.

Čtěte také: Kde byl a co vlastně dělal Prigožin v době mezi pokusem o puč a smrtí?

Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak si myslí, že se Prigožin kvůli svému pokusu o vzpouru dostal na seznam nepřátel Kremlu. Na sociálních sítích Podoljak napsal, že havárie letadla byla “Putinovým signálem ruským elitám před volbami v roce 2024. Pozor! Neloajalita se rovná smrt.”

Grey Zone, kanál na Telegramu spojený s wagnerovci, prohlásil svého vůdce za mrtvého. Skupina také oslavovala Prigožina jako hrdinu a vlastence. Někteří příznivci Prigožina tvrdí, že za jeho smrt může ruský stát.

Truchlící lidé ve čtvrtek brzy ráno položili květiny, mezi nimi například rudé růže, a zapálili svíčky poblíž kanceláře wagnerovců v Petrohradě. Někteří tam přinesli také předměty s logem wagnerovců, což je lebka na černo-červeném pozadí s bílým nápisem.

V ruských médiích byla o nehodě jen krátká zmínka. O havárii letadla informovala státní televize Rossija 1, která ve strohé zprávě uvedla, že na palubě bylo 10 lidí a všichni zahynuli.

Autor: adne, Foto: Wikimedia Commons

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]