16. 11. 2023, 09:33

Ruské diamanty pomáhají financovat válku. Dosud unikaly sankcím, EU to chce změnit

Brusel – Evropská komise navrhla rozšířit protiruský sankční seznam o diamanty. Tento krok by byl součástí 12. balíčku opatření EU vůči Moskvě. Ten má vstoupit v platnost v lednu. Informace přináší web BBC.

Rusko je největším producentem surových diamantů. Pochází odtud třetina světových zásob. EU se zákazu dovozu tohoto minerálu až dosud vyhýbala. To zejména kvůli ochraně města Antverpy, které je světovým centrem diamantů. V tomto belgickém přístavním městě se obchoduje s více než 80 % všech surových diamantů. Před začátkem války na Ukrajině pocházel každý čtvrtý drahý kámen právě z Ruska.

Čtěte také: Plyn, dluhy a rubly. Rusko pod sankcemi převrací svět naruby, jen Green Deal jede dá

„Rusko bylo pro Antverpy velmi velkým obchodním partnerem: přesun celého byznysu k novému dodavateli vám způsobí spoustu starostí,” říká Thierry Tugendhaft, který podniká diamanty již více než 30 let. Zároveň dodal, že „dovoz neruských diamantů bude drahý, protože všichni budou usilovat o stejné dodavatele.“ To znamená, že budou dražší i pro běžného spotřebitele.

Kritici si již dlouho stěžují, že dovoz ruských diamantů je neetický, protože většina peněz z něj plyne přímo do Kremlu. Více než 90 % ruských diamantů totiž produkuje společnost Alrosa, která je z větší části vlastněna ruskými státními subjekty. „Existuje přímá souvislost mezi nákupem ruských diamantů a financováním války na Ukrajině,“ sdělil Filip Reyniers, ředitel výzkumného institutu IPIS se sídlem v Antverpách.

Zákaz bylo těžké prosadit, jelikož diamanty mohou mezi dolem a trhem 20krát až 30krát změnit majitele. „Diamant necestuje s certifikátem původu. Takže je velmi obtížné zjistit původní zdroj,“ zdůraznil Reyniers.

Komplikací je rovněž to, že 90 % těchto minerálů je odesíláno do zahraničí k broušení a leštění, a to většinou do Indie. Jakmile je zde připraví k expedici, jsou označeny už jako indické diamanty. Analytici tvrdí, že je nezbytné tuto mezeru v zákoně uzavřít.

Autor: adne, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]