05. 06. 2023, 13:34

Saúdská Arábie snižuje vývoz ropy, aby zvýšila její ceny

Rijád – Saúdská Arábie v neděli oznámila, že ve snaze podpořit ceny ropy sníží její dodávky do světové ekonomiky. Oznámení přišlo po jednání zemí OPEC+, kde se členové také dohodli na prodloužení dříve dohodnutých škrtů do konce příštího roku, píše server Deutsche Welle.

Vývoz ropy Saúdskou Arábií se v červenci po rozhodnutí ze zasedání zemí OPEC+ (13 členů zemí Organizace zemí vyvážejících ropu a 10 partnerů včetně Ruska) sníží na 9 milionů barelů denně z květnových přibližně 10 milionů barelů.

Čtěte také: Rusofobie, dvojí metr, zánik Ruska: Jaké jsou důvody “liberálních” Rusů pro podporu války?

Rozhodnutí Saúdské Arábie o dodatečném dobrovolném snížení dodávek ropy bylo přijato jako „preventivní“ a „prodloužitelné“ opatření, jehož cílem je zajistit stabilitu trhu, uvedl saúdskoarabský ministr energetiky princ Abdulaziz bin Salmán v rozhovoru pro Al Arabiya.

V dubnu se několik zemí OPEC+ dohodlo na dobrovolném snížení produkce o více než milion barelů denně. Ceny po tomto oznámení nejprve vyskočily, ale později se v důsledku obav ze slabosti světové ekonomiky propadly. Členové skupiny OPEC+ se rovněž dohodli na prodloužení v dubnu dohodnutých škrtů až do konce příštího roku.

Analytici tvrdí, že poslední snížení produkce pravděpodobně krátkodobě zvýší ceny ropy, zatímco dlouhodobý dopad bude záviset na tom, zda budou škrty dále prodlouženy.

Z rozhodnutí Saúdské Arábie a zvýšení cen ropy by mohlo profitovat Rusko, protože Moskva v době západních sankcí našla nové odběratele ropy v Indii, Číně a Turecku.

Autor: hedr

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]