14. 07. 2023, 07:48

Skupinu BRICS chtějí rozšířit další státy, naposledy se přihlásila Etiopie

Před několika lety ztratilo uskupení BRICS na významu, protože se tři členské země potýkaly s významnými hospodářskými problémy. Brazílie, Rusko a Jihoafrická republika jsou především vývozci přírodních zdrojů a těžce na ně dopadl propad v cenách komodit v roce 2014. Ruská invaze na Ukrajinu ale znovu dala BRICS geopolitický impuls. Informuje o tom web The Conversation. Přibývá zemí, které mají zájem o vstup. Jsou to Argentina, Saúdská Arábie a nově i Etiopie.

Je několik důvodů, proč chce Etiopie do skupiny BRICS vstoupit. Prvním z nich jsou zhoršující se vztahy se západními zeměmi. Etiopie byla v minulosti závislá na podpoře Západu, a to zejména v oblasti potravinové pomoci a bezpečnosti. Kvůli občanské válce a porušování lidských práv ale Západ od pomoci postupně upouštěl. V souvislosti se vstupem do BRICS by Etiopie mohla opět získat geopolitickou moc a podnítit západní země, aby „bagatelizovaly“ obavy o lidská práva. Druhým důvodem je hospodářský vývoj. Etiopie patří mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky Afriky. Za poslední dekádu si také vytvořila silné obchodní vztahy s Čínou a Indií. Vstup do BRICS by tak mohl vést k posílení hospodářských vztahů s dalšími členy skupiny.

Čtěte také: „Connecticut bude bezpečnější.“ Rodiny trans lidí prchají z Floridy před DeSantisovými zákony

Dalším důvodem je jednání s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o finančním balíčku. Pokud by byla Etiopie součástí skupiny BRICS, mohla by si zajistit snazší průběh rozhovorů s MMF. Západ, který má v MMF velký vliv, by se tak mohl více obávat o osud Etiopie a snažit se, aby „nespadla do čínské náruče“.

Předposledním důvodem je zásada nezasahování. Pod tou si lze představit zájem Etiopie o to, aby se svět nezajímal o její porušování lidských práv. Například ruská invaze na Ukrajinu získala „politické krytí“ od Číny a podle některých i od Jihoafrické republiky.

Jako poslední důvod, proč chce Etiopie vstoupit do skupiny BRICS, lze považovat touhu etiopského premiéra získat nové spojence. Členstvím v BRICS by mohl premiér Abiy Ahmed očistit svůj image pošpiněný během občanské války – mnozí Etiopané ho považují za „válečného štváče“.

Vstup do BRICS ale s sebou může nést i určitá rizika. Západní mocnosti by mohly vnímat vstup Etiopie do skupiny BRICS jako důvod ke snížení pomoci a investic.

Z historie přitom vyplývá, že Etiopie pravděpodobně nebude do skupiny zemí BRICS vůbec přijata. Naposledy se do skupiny podařilo vstoupit Jihoafrické republice v roce 2010. Další země, které se chtěly připojit, však přijaty nebyly.

Etiopská ekonomika je o polovinu menší než Jihoafrické republiky – ta je přitom vůbec nejmenší mezi zeměmi BRICS. Na rozdíl od Jihoafrické republiky je ale Etiopie považována za reprezentativnější stát. V hlavním městě Etiopie, v Addis Abebě, je sídlo Africké unie a Hospodářské komise OSN pro Afriku. Addis Abeba se někdy označuje za diplomatické hlavní město afrického kontinentu.

Výsledek žádosti Etiopie bude pravděpodobně znám po příštím summitu v srpnu.

Autor: domlav

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]