14. 09. 2023, 07:26

Smrtící migrační trasa. Na hranicích USA a Mexika zemřelo téměř 700 lidí

Washington/Mexico City – Podle Organizace spojených národů loni zemřelo nebo zmizelo napříč Amerikou více migrantů než kdykoli předtím. Zvláště riskantní je přechod z Mexika do USA, píše server Deutsche Welle.

Mezinárodní organizace OSN pro migraci (IOM) v úterý zveřejnila data o zmizelých nebo zemřelých osobách na americkém kontinentu. V roce 2022 zemřelo nebo zmizelo na americkém kontinentu nejméně 1 457 migrantů. Více než polovina případů, 686 zdokumentovaných úmrtí a zmizení, připadá na americko-mexickou hranici.

Čtěte také: Věčný návrat pohraniční zdi: Trump slibuje dostavět, co už dostavěl. Biden tiše přijal jeho vizi

Přestože jde o mírný pokles oproti předcházejícímu roku, hranice Mexika se Spojenými státy stále představuje „nejsmrtelnější pozemní trasu“ na světě. Skutečný počet je podle Reuters pravděpodobně vyšší, protože chybí údaje, včetně dat od koronerů texaských pohraničních okresů a mexické pátrací a záchranné agentury.

Zvláště nebezpečné jsou pak pouště Sonoran a Chihuahuan na hranicích s USA. Podle IOM zde zemřelo mnohem více lidí než na značně větší saharské poušti.

„Skutečnost, že o migrantech, kteří zmizí v Americe, víme tak málo, je chmurnou realitou,“ řekl Marcelo Pisani, regionální ředitel IOM pro Jižní Ameriku. „Dopady na rodiny, které zůstaly a musí nekonečně dlouho pátrat po ztracených blízkých, jsou obrovské.“

Znepokojivá jsou i úmrtí na trase z Karibiku. „Jedním z nejvíce znepokojujících trendů zaznamenaných IOM v Americe, byl nárůst počtu úmrtí na migračních trasách v Karibiku,“ popsal pro Reuters Paul Dillon, mluvčí IOM.

Autorka: hedr, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]