14. 09. 2023, 09:35

Tchaj-wan se vymezuje proti Muskovi: Nejsme součástí Číny a už vůbec ne na prodej

Taipei – Tchaj-wanský ministr zahraničních věcí Joseph Wu se vymezil proti Elonovi Muskovi kvůli jeho prohlášení na All-In Summitu v Los Angeles. Ten podle serveru CNBC označil Tchaj-wan za nedílnou součást Číny. Ministr Wu reagoval výrokem na sociální síti X, že „Tchaj-wan není součástí Číny a už vůbec ne na prodej“.

„Myslím, že Číně rozumím dobře. Byl jsem tam mnohokrát a potkal se s nejvyššími představiteli na mnoha úrovních. Řekl bych, že jakožto člověk zvenčí Číně docela dobře rozumím“, zaznělo z Muskových úst na summitu.

Zakladatel společnosti SpaceX, ředitel Tesly a současný majitel sociální sítě X (dříve Twitter) dodal, že cílem Číny je Tchaj-wan s Čínou sjednotit. „Z jejich pohledu je to analogické s Havají nebo s něčím podobným,“ dodal k tomu.

Není to první podobný výrok Muska. Loni vyjádřil názor, že podle něj by se napětí mezi Thaj-wanem a Čínou vyřešilo vyšší kontrolou ostrova ze strany pevninské Číny.

Čtěte také: Omezil Musk Ukrajině Starlink? Autor biografie mlží. Útočného použití se bojí i Washington

Joseph Wu k tomu napsal, že by Musk měl raději požádat Čínskou komunistickou stranu, aby lidem umožnila přístup na sociální síť X – přístup na něj je totiž v Číně zablokovaný. „Doufám, že Musk osloví Čínu, ať povolí užívání sítě X svým občanů. Možná má dojem, že politika restrikcí je prospěšná, když sám vypnul Starlink, aby zmařil protiútok Ukrajiny vůči Rusku,“ dodal.

Narážel tak na aféru kolem Muska a jeho Starlinku. Miliardář podle posledních informací prý odmítl požadavek ukrajinských představitelů, aby aktivoval Starlink v oblasti anektovaného Krymu. Ukrajinci tak museli odvolat plánovaný útok na ruskou flotilu.

Autor: domlav, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]