12. 05. 2023, 06:35

Spojené království dodá na Ukrajinu rakety dlouhého doletu Storm Shadow

Londýn/Kyjev – Spojené království podle BBC potvrdilo, že Ukrajině dodá rakety dlouhého doletu, které si vyžádala pro boj proti ruským invazním silám. Střely Storm Shadow mají dolet 250 kilometrů.

Toto oznámení přišlo ve čtvrtek odpoledne jako reakce na opakované prosby Ukrajiny o více zbraní ze Západu. Rakety podle britského ministra obrany Bena Wallace “dávají Ukrajině největší šanci bránit se ruské brutalitě”. Střela Storm Shadow má podle výrobce dolet přes 250 km. To je třikrát více, než mají rakety Himars dodávané Spojenými státy.

Čtěte také: Británie přehledně: prohra konzervativců, nová krev ve Skotsku a severoirská slepá ulička

Tyto střely se odpalují z letadel, delší dolet tedy znamená, že ukrajinští piloti se budou moci držet dále od předních linií. Jakmile je střela Storm Shadow vypuštěna, klesne do malé výšky, aby se vyhnula detekci nepřátelským radarem. Na cíl se pak zachytí pomocí infračerveného vyhledávače.

Spojené království se podle Bena Wallace rozhodlo darovat rakety poté, co Rusko “pokračovalo v temné cestě” zaměřené na civilní infrastrukturu na Ukrajině. Wallace už v prosinci varoval ruského ministra obrany Sergeje Šojgu před možností dodávek ještě výkonnějších zbraní Ukrajině, pokud by ruské útoky pokračovaly.

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov začátkem roku odmítl použití raket delšího doletu k útokům na cíle v samotném Rusku. “Ukrajina je v tomto ohledu připravena poskytnout jakékoli záruky,” dodal. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes v reakci na rozhodnutí Velké Británie řekl, že pokud ukrajinské síly použijí britské rakety Storm Shadow, Moskva přijme „přiměřenou“ vojenskou odpověď.

Autor: mik

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]